Čufer zavrača očitke, podpora zagotovljena

Po obrazložitvi interpelacije, ki jo je vložila SDS, in nekaterih ministrovih odgovorih pričakujejo maratonsko napravo.

Objavljeno
19. november 2013 19.55
T. S., notranja politika, Pi. K.,Ni. Č., Delo.si
T. S., notranja politika, Pi. K.,Ni. Č., Delo.si

Ljubljana – Finančni minister Uroš Čufer je danes – prvi iz ekipe Alenke Bratušek – na preizkušnji v parlamentu. Verjetno tudi zaradi najnovejše zadolžitve in uvedbe nepremičninskega davka.

Znova bo zasedanje maratonsko, saj naj bi razprava o interpelaciji trajala kar 16 ur. A izid je že znan: koalicija bo ministra podprla. Manj trden pa je sicer položaj ministra Stanka Stepišnika.

Interpelacijo proti finančnemu ministru je vložila SDS, ne pa tudi NSi in SLS. Pred razpravo v SLS in NSi še niso vedeli, kako bodo glasovali. »Poslušali bomo odgovore ministra in se potem odločili. Vse je torej odvisno od Uroša Čuferja,« so nam povedali v NSi. Tudi v SLS se še niso dokončno odločili, pravijo pa, da bodo »najverjetneje« podprli interpelacijo. In res so jo.

Minister vse očitke – ker se je vlada odločila za nadzorovano likvidacijo Probanke in Factor banke, ne pa za stečaj, in ker je razrešil Andreja Širclja z mesta neizvršnega direktorja slabe banke – zavrača. Izid glasovanja je predvidljiv, saj opozicija nima potrebnih 46 glasov.

Uroš Čufer je prvi »interpelirani« minister te vlade, drugi bo decembra notranji minister Gregor Virant. Oba imata zagotovljene glasove koalicije.

***

Minister Čufer je v popoldanskih urah v državnem zboru dejal, da na Probanko in na Factor banko gleda kot na »dva okostnjaka, ki sta mi padla iz omare v naročje.«

Takratni državni sekretar Andrej Šircelj mu, kot je dejal, ob primopredaji posla ni nikjer omenil, da sta banki velika sistemska težava.

Še enkrat je zatrdil, da je bila likvadacija boljša in cenejša odločitev od stečaja.

12:15

Matevž Frangež predstavi stališče SD

V SD imajo do ministra Čuferja visoka pričakovanja.

Frangež je predlagal aktiven pristop k reševanju prezadolženega gospodarstva, oblikovanje modernega razvojnega poračuna, učinkovito upravljanje državnih naložb ter pripravo strategije njihovega upravljanja.

SD ne bo glasovala za razrešitev Uroša Čuferja.

11:45

Jože Tanko predstavi stališče SDS

»V samo nekaj mesecih se je vlada Alenke Bratušek zadolžila za 5 milijard evrov, Pahorjeva vlada pa v 3 letih za 8 milijard evrov. Sedanja vlada se zadolžuje trikrat hitreje kot Pahorjeva vlada, po izjemno visoki obrestni meri, kar je nerazumno.«

SDS bo glasovala za razrešitev Uroša Čuferja.

11:15

Alojz Potočnik predstavi stališče PS

»SDS ministra za finance interpelira zaradi odločitev vlade (primer Šircelj). V PS menimo, da bi morala vlada razrešiti Širclja tudi zaradi drugih razlogov: nasprotoval je sanaciji bank, ki ga je predlagala Banka Slovenija.«

»Tudi v primeru dveh bank SDS Čuferja interpelirajo neutemeljeno - zaradi ukrepov regulatorja in nadzornika bančnega sistema Banke Slovenija.«

»SDS interpelacijo zoper Čuferja utemeljuje z odločitvijo BS, ki je z vlado sprejela ukrepe za finančno in bančno stabilnost.«

PS ne bo glasovala za razrešitev Uroša Čuferja.

11:05

Matej Tonin predstavi stališče NSi:

»Uroš Čufer je najbolj redkobeseden minister. Pomanjkljivi so bili tudi njegovi odgovori o Probanki in Factor banki.«

»Sprašujem vas, ali ne bi bilo normalno, da bi v zasebni banki poslali prisilno upravo in se nato odločili, ali greste v nadzorovano likvidacijo ali stečaj. Vse pa tudi kaže, da ste o obeh bankah vedeli veliko podrobnosti.«

»Ne moremo se znebiti občutka, da je bila likvidacija dveh bank namenjena predvsem reševanju 175 vplivnih posameznikov v Sloveniji. To predstavlja 0,5 odstotkov vseh komintentov. Ministru predlagamo, da ne rešuje vseh bank za vsako ceno.«

»Če bi 400 milijonov evrov namenili denimo espejem, bi ta podjetja lahko ogromno ustvarila. Tako bomo pa namenili le za sanacijo bančnega sistema, če bo uspela.«

10:58

Franc Jurša predstavi stališče Desusa:

»V Desusu nismo povsem zadovoljni z delom ministra.«Čuferju je očital, da je večkrat poskušal prevaliti večji del bremena reševanja krize na upokojence.

»Vztrajamo, da Kad ostane pravna in samostojna oseba.« »Od ministra Čuferja pričakujemo, da nam bo prisluhnil.«

»Pri Čuferju nas je zmotilo tudi to, da želi v privatizacijo šolstva in zdravstva. Vendar zaradi zaletave izjave si je ne zasluži. Če bo rušil temelje socialne države, bi interpelacijo v Desusu podprli.«

Desus ne bo glasoval za razrešitev Uroša Čuferja.

10:39

Mihael Prevc predstavi stališče SLS:

»Vedno smo se javno in kritično odzvali na delovanje Banke Slovenije, ki jo je vodil Marko Kranjc. V kratkem lahko pričakujemo prve prenose terjatev slabe banke, za to pa se lahko zahvalimo novemu guvernerju Boštjanu Jazbecu.«

»Strinjamo se, da je nadzorovana likvidacija boljša rešitev kot stečaj. A najprej moramo preveriti povezave med udeleženci. Ni več skrivnost, da se je financiralo tudi sorodnike. Šlo je za nezakonito okoriščanje.«

»Koliko časa bomo zmogli še plačevati milijardo evrov obresti?« »Zadolžitev po 4,48 odstotka za obveznico ni ugodno.« »In nenazadnje, tu je še proračunski davek,« ki mu v SLS ostro nasprotujejo. »To je politika čakanja na boljši jutri.« Vlada ni nadaljevala reformnih procesov in aktivno vlogo za oživitev gospodarstva kot je to počel minister v Janševi vladi Janez Šušteršič.

»Ministru za finance ne moremo oporekati določene strokovnosti, a njegovi rezultati odražajo delo celotne vlade, ki ni dojela globine položaja, v katerem smo se znašli.«

SLS bo glasovala za razrešitev Uroša Čuferja.

10:25

Rihard Braniselj predstavi stališče DL

»V likvidaciji Probanke in Factor banke smo reagirali odločno, skrbno in edino pravilno.« »Reševanja bank se je treba lotili hitro in natančno«, je prepričan Braniselj, in naštel nekaj evropskih primerov kot je denimo švicarska banka UBS AG.

DL ne bo glasovala za razrešitev Uroša Čuferja.

10:10

Finančni minister Uroš Čufer odgovorja na interpelacijo:

»Vse očitke zavračam, moja ravnanja so bila zakonita,« je uvodoma dejal Čufer. »Vsi sprejeti ukrepi so v skladu z veljavnimi predpisi, ki urejajo ukrepe za sanacijo bank«.

»Banka Slovenije je ocenila, da Factor banka in Probanka izpolnjujeta pogoje za poroštvo. BS bi zaradi stečaja bank imela večje izgube kot v primeru nadzorovane likvidacije,« je pojasnil Čufer in kasneje dodal, da bi nenadzorovano prenehanje obeh zasebnih bank povzročilo nestabilnost celotnega finančnega sistema.

O razrešitvi Širclja pa: »Funkciji poslanca in neizvršnega direktorja DUTB nista združljivi, gre za konflikt interesov.«

10:00

Predsednica vlade Alenka Bratušek je uvodoma dejala, da finančni minister svojo nalogo opravlja vestno, je kredibilen in svoje odločitve utemelji. »Minister Čufer ima moje polno zaupanje, je odličen minister, interpelacija pa popolnoma neutemeljena.«

»Odločitev za likvidacijo obeh bank je bila pravilna in bo pripomogla k bolj zdravemu bančnemu sistemu v Sloveniji,« je zagotovila Bratuškova.

SDS je sporočila, da si Slovenija ne želi kolapsa banke in da so ravno oni tisti, ki k nam kličejo evropsko trojko. »Nismo na cilju, smo pa na dobri poti. Tisti, ki kličete pomoč iz tujine, ste brez znanja in idej.«

Zagotovila, kot je dejala, za sanacijo bank je evropskim institucijam že dala.» S sanacijo bank mislimo resno, vsi se zavedamo, kaj bi pomenil kolaps banč sistema,« je dejala Bratuškova.

O Širclju pa: »Neokusno se mi zdi, da se je Šircelj oklepal funcije neizvršni direktor DUTB, potem ko je postal poslanec,« je dejala Bratuškova.

9:00

Zvonko Černač (SDS) o razlogih za vložitev interpelacije:

SDS je zahtevo za interpelacijo vložila zaradi dveh razlogov, je dejal Černač: likvidacije Probanke in Factor banke (ravnalo se je klientalistično, pri tem pa je sodeloval tudi Forum 21, je dejal Černač), ter razrešitve poslanca SDS Andreja Širclja z mesta neizvršnega direktorja v t.i. slabi banki, ki je sledila kmalu zatem.

V SDS se ne strinjajo, da se bo z dobro milijardo evrov državnega jamstva zagotovilo denar za izplačilo tudi tistih depozitov v obeh manjših zasebnih bankah, ki presegajo zakonsko določenih 100.000 evrov, poroča STA

V SDS menijo, da se je likvidacija obeh bank zgodila v najbolj neprimernem trenutku, pred prvomajskimi prazniki, in da nas bo zadolžitev (pol druga milijarda evrov) bremenila še dolgo. »Minister Čufer je denar nato plasiral v dve zasebni banki. Zakaj je to storil? S tem ni varoval javnih financ ali skrbel za stabilizacijo bančnega sistema,« se sprašuje Černač.

»Od ministrovih odločitev imajo koristi vsi drugi, le javne finance in državljani in državljanke ne,« je opozoril Černač. »S posojanjem denarja po obrestni meri 5-6 odstotkov ustvarja nedvomno izjemne zaslužke za finančne špekulante in nekatere bančne kroge,« je dejal Černač.