Državni sekretar ni poplačal delavcev in kreditov

Podjetje Petra Vesenjaka dolguje DUTB 5,4 milijona evrov. Upniki v stečaju izgubili več kot sedem milijonov evrov.

Objavljeno
09. marec 2015 22.33
18. april 2014 - Ptuj - Hotel Mitra - direktor hotela Peter Vesenjak - Desk: _Arhiv - Gospodarstvo - Gostinstvo in Turizem - Portret
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Hosting, podjetje državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Petra Vesenjaka, je pristalo na slabi banki z več kot petmilijonskim dolgom, njegovo hčerinsko podjetje pa je šlo v stečaj, v katerem so vsi upniki ostali nepoplačani, tudi delavci.

Vlada je Petra Vesenjaka za državnega sekretarja kot »izjemnega strokovnjaka z bogatimi delovnimi izkušnjami na področju turizma« imenovala prejšnji teden – zamolčala pa je neplačane kredite njegovega podjetja in stečaj drugega.

Vesenjak, ki je bil med letoma 1995 in 1997 državni sekretar za turizem in gostinstvo na ministrstvu za gospodarske dejavnosti, je od leta 1997 ustanovitelj, direktor in strokovni vodja ptujske družbe Hosting, ki se ukvarja s svetovanjem in tehničnim inženiringom pri vodenju turističnih projektov.

Njegova družba pa je pristala na Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB). Hosting je namreč do DUTB izpostavljen za slabega 5,4 milijona evrov, saj je NKBM na slabo banko prenesla za 4,8 milijona evrov terjatev do Hostinga, NLB pa za dobrega pol milijona evrov. Po pojasnilih Petra Vesenjaka, ki so nam jih posredovali z gospodarskega ministrstva, so bili krediti pridobljeni za razvoj naložbenega projekta na področju zdraviliškega turizma in energetike na Hrvaškem. Projekt je po restrukturiranju in doseganju končne razvojne faze z njegovo odprodajo tudi osnova za poplačilo obveznosti Hostinga do bank. Na vprašanje, zakaj Hosting ni plačeval kreditov, je Vesenjak odgovoril: »Zastoj v sposobnosti družbe Hosting za odplačevanje kreditov, ki so bili preneseni na DUTB, je nastal zaradi ključnih tržnih sprememb in sesutja finančnih trgov, ki so drastično spremenili pogoje razvoja naložbenih projektov v letih 2008 do 2010.«

Družba v stečaj, upniki praznih rok

Hčerinska družba Hostinga, podjetje Hosting svetovanje pa je končala v stečaju. Po besedah državnega sekretarja zaradi upada svetovalnih in inženiring poslov po letu 2009, s katerimi se je ukvarjala na področju turizma v Sloveniji: »Relativno visoki fiksni stroški in sprememba tržnih pogojev so povzročili stečaj te družbe. V veliko manjšem obsegu je svetovalne posle sicer nadaljevala matična družba Hosting.« Stečaj družbe se je pravnomočno končal lani, upniki so končali praznih rok oziroma brez več kot sedem milijonov evrov priznanih terjatev. Razdelitev stečajne mase med upnike namreč ni bila mogoča, saj je stečajna masa zadoščala le za stroške postopka. Največja upnika sta NKBM in banka SID, nepoplačani so ostali tudi delavci. »Hosting svetovanje v stečaju ni imel visokih nepoplačanih obveznosti. Sploh pa niso ostale nobene znatne obveznosti do zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter davčne, prav tako tudi ne do drugih upnikov. Tudi delavci so bili nepoplačani v manjšem delu, glede na njihove siceršnje dohodke in zaposlitev v tej družbi,« pravi Vesenjak.

Na vprašanje, zakaj je predlagal Vesenjaka za državnega sekretarja ob neplačanih delavcih in terjatvah na DUTB, nam je gospodarski minister Zdravko Počivalšek odgovoril, da ga je Vesenjak seznanil s prenosom terjatev bank do družbe Hosting na DUTB. »Od leta 2014 do zdaj obveznosti do DUTB regulira Hosting ob sodelovanju mednarodnih poslovnih partnerjev ter ob angažmaju Petra Vesenjaka in poslovnih partnerjev na razvoju projektov, ki so omogočili, da bo možno poplačati obveznosti do DUTB. Za to so bile sprejete ustrezne formalne zaveze in odplačevanje se je že začelo. Za vse obveznosti pa Peter Vesenjak odgovarja tudi s celotnim svojim osebnim in družinskim premoženjem,« je dejal Počivalšek. Dodal je, da je po teh pojasnilih in zaradi 29-letnih izkušenj v turizmu ocenil, da je primeren kandidat za državnega sekretarja: »Menim, da v njegove strokovne sposobnosti in predanost delu lahko v celoti zaupamo. Hkrati pa seveda od njega pričakujem uresničitev zavez, o katerih me je obvestil.«

Hosting, za katerega je bila lani potrjena poenostavljena prisilna poravnava, ima v lasti hotel Mitra v starem mestnem jedru Ptuja, s katerim je Vesenjak nameraval začeti vzpostavljati verigo majhnih hotelov pod blagovno znamko Story hotels. Hosting ima v lasti še dve hčerinski podjetji v Beogradu, to sta Hosting Southeast Europe in Hosting investment, ter Zagrebu, in sicer Hosting Adriatica. Ta podjetja se po Vesenjakovih besedah ukvarjajo s svetovanjem in inženiringom v turizmu ter razvojem naložbenih projektov v turizmu in povezanih dejavnosti v Srbiji in na Hrvaškem: »Podjetja pa v zadnjih letih bolj mirujejo, kar se tiče izvajanja dejavnosti, ker so zaradi prestrukturiranja usmerjena v končni razvoj in odprodajo naložbenih projektov, ki so jih razvijala.«