Erjavec na pogovoru z ameriškimi senatorji tudi o arbitraži

Minister je v pogovorih izrazil nezadovoljstvo glede ameriškega stališča do arbitražne odločitve.

Objavljeno
15. avgust 2017 19.10
Šp. B., STA
Šp. B., STA
Brdo pri Kranju - Z delegacijo ameriških senatorjev, ki je na obisku v Sloveniji, se je danes na Brdu pri Kranju srečal tudi slovenski zunanji minister Karl Erjavec. Med drugim so govorili o gospodarskem sodelovanju med ZDA in Slovenijo ter razmerah na Zahodnem Balkanu. Minister je izrazil tudi nezadovoljstvo glede ameriškega stališča do arbitražne odločitve.

Kot je Erjavec povedal v izjavi za medije, je na pogovoru z republikanskimi senatorji izrazil nezadovoljstvo glede stališča ZDA do arbitražne odločitve o meji med Slovenijo in Hrvaško. ZDA namreč pravijo, da se ne bodo postavile na nobeno stran, ampak da gre za bilateralno vprašanje. »Gre za spoštovanje mednarodnega prava, za spoštovanje arbitražne odločitve, ki jo je izdalo sodišče,« je poudaril v pogovorih, kot je povedal na novinarski konferenci.

Senatorjem je pojasnil tudi, da je lahko reševanje vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško model za reševanje drugih odprtih mejnih vprašanj na Zahodnem Balkanu. Po njegovih besedah pa so urejene meje eden od faktorjev za okrepitev stabilnosti v regiji. »Če teh vprašanj ne bomo rešili v doglednem času, je lahko to nov vir napetosti,« je na novinarski konferenci še izpostavil. Erjavec je sklenil, da so bili ti pogovori zelo koristni, saj so gostje dobili vsa potrebna pojasnila, zakaj je pomembno, da ZDA podprejo implementacijo arbitražnega sporazuma.

Erjavec je s šestimi ameriškimi senatorji govoril tudi o možnostih za nadgradnjo gospodarskega sodelovanja in ameriških investicij v Sloveniji. V letu 2015 je blagovna menjava znašala 824 milijonov evrov, kar je 17 odstotkov več kot leta 2014 in glede na prve tri mesece letošnjega leta je možno ugotoviti, da bo menjava rasla tudi letos. Kot pozitivno je minister za zunanje zadeve ocenil tudi to, da Slovenija skoraj enkrat več izvozi v ZDA, kot pa uvozi.

Glede političnih odnosov so skupaj ugotovili, da so ZDA strateški partner Slovenije in tudi Evropske unije. Slovenija pa je kot članica zveze Nato vključena v različne obrambne aktivnosti znotraj zavezništva, kjer so so ZDA vodilna obrambna sila, je dejal Erjavec.

Delegacijo ameriškega senata, v kateri so Roy Blunt, John Cornyn, William Thad Cochran, Susan Collins, Thom Tillis in Thomas Bryant Cotton, so zanimali tudi odnosi med EU in Rusijo, govorili pa so tudi o mednarodnem terorizmu. Senatorji so se pred tem srečali tudi s predsednikom republike Borutom Pahorjem.