Frantar bo ostal na vrhu DVK

SMC po protestih Zl in NSi ni vztrajala, da ji zaradi več poslancev pripada več sedežev v državni volilni komisiji.

Objavljeno
10. november 2016 16.36
Anton Gašper Frantar, vrhovni sodnik svetnik v Ljubljani, 15. april 2013.
Peter Jančič
Peter Jančič

Ljubljana - Vrhovnega sodnika Antona Gašperja Frantarja je večina poslancev mandatno-volilne komisije danes znova predlagala za predsednika državne volilne komisije (DVK). Da se bo Frantar, ki že dve desetletji vodi državno volilno komisijo in uživa velik ugled med politiki na levi in desni, potegoval za še en mandat, je pred mesecem napovedal v pogovoru za Delo in s tem zanikal govorice, da se namerava umakniti, ker bo čez dve leti, ko bodo predsedniške in parlamentarne volitve že mimo, dopolnil 70 let. Za edinega protikandidata, vrhovnega sodnika Petra Goloba, danes ni glasoval niti en poslanec.

Kako razdeliti med stranke?

Je pa mandatno-volilna komisija Goloba predlagala za Frantarjevega namestnika še za štiri leta. Delo namestnika je Golob opravljal že doslej. Po razpletu v mandatno-volilni komisiji ni pričakovati, da bi se pri zadnjem odločanju na seji državnega zbora prihodnji teden, ki bo novo sestavo DVK dokončno potrjeval, lahko še zapletlo, čeprav je bilo včeraj ob vprašanju, kako si bodo stranke razdelile šest sedežev, ki jim v tej pomembni komisiji pripadajo, zelo burno.

Iz opozicijskih ZL in NSi so ostro protestirali, ker je SMC ob kandidatki za članico Nini Brumen predlagala še kandidatko za namestnico Moniko Mandič. Zakon določa, da mora biti sestava državne volilne komisije sorazmerna zastopstvu v državnem zboru. Iz SMC so pojasnjevali, da imajo več kot tretjino poslancev in da sta dva od šestih sedežev sorazmera tej teži.

Iz ZL in NSi, ki bi zaradi tega lahko izgubili svojega zastopnika so ugovarjali, da je doslej parlament še vsakič poskrbel, da so bili v komisiji, ki skrbi za zakonito in pošteno izvedbo volitev, predstavniki vseh največjih strank in ne le tistih največjih. NSI je za namestnika predlagala Janeza Pogorelca, ZL pa Iztoka Majheniča,

Zastopstvo velikih ali vseh

Pred osmimi leti je takrat opozicijska SDS poskušali doseči, da bi si z največjo vladno stranki razdelili večino sedežev, a je takrat vladajoča in največja SD to »delitev plena« zavrnila in s tem zagotovila zastopanost SD in Desusa, so na zgodovino dogovarjanj in zapletov pri imenovanjih spomnili iz ZL. 

Sejo mandatno volilne komisije je predsednik Mitja Horvat (SMC) za pol ure celo prekinil, da bi v SMC premislili, ali kandidaturo Mandičeve umaknili, za kar se pa v največji stranki niso odločili.

Z glasovanji  je po tem večina poslancev med kandidati strank za člane državne volilne komisije zboru predlagala Nino Brumen (SMC), Draga Zadergla (SDS) in Ksenija Vencelj (Desus), za namestnike pa Miroslava Pretnarja (SD), Janeza Pogorelca (NSi) in Iztoka Majheniča (ZL). Ker med namestniki kandidatka SMC ni bila izbrana, več ni bilo protestov.

Za člana iz vrst pravnih strokovnjakov je med številnimi prijavljenimi v madnatno večina izbrala Francija Grada in Mileno Pečovnik, za njuna namestnika pa so zboru predlagali Sašo Zagorca in Mitjo Šuligoja.