Vodja diplomacije je pohvalil diplomate zaradi njihovega prizadevanja za spoštovanje arbitražne razsodbe, ta je edina pot za rešitev mejnega vprašanja med Slovenijo in Hrvaško. Uradnemu Zagrebu je ponovno zažugal, češ da se ne zaveda posledic neuresničevanja odločbe, recimo za članstvo v schengnu in Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj. Pripomnil je, da bo tako, dokler bo on v vladi. »Slovenija podpira dialog s Hrvaško, a samo o implementaciji arbitražne razsodbe in ne o risanju meje na novo,« je še povedal zunanji minister.
Meja na morju je z arbitražno razsodbo nesporno določena, spornih koordinat ni, je novinarjem pojasnil državni sekretar na zunanjem ministrstvu Iztok Mirošič. »Slovenija bo jurisdikcijo na morju izvajala – s sankcijami vred.« Pri kopenski meji pa bi si želeli sodelovanje s Hrvaško, v tem smislu je razumeti tudi pozive bruseljske komisije, da začneta državi za kopenski del sporazumno dogovor o implementaciji. Stalni predstavnik Slovenije pri EU Janez Lenarčič je komentiral, da se Sloveniji pri uresničevanju arbitražne odločitve ni treba zanašati na tretjega, »tudi na evropsko komisijo ne«.
Izzivi in naloge
Minister je zbranim diplomatom predstavil aktualni zunanjepolitični položaj in naloge v tem letu. Poudaril je pomen delovanja v okviru EU, ki se srečuje s številnimi izzivi, od vprašanj, povezanih s prihodnostjo integracij, do varnostnih dilem in izzivov množičnih migracij. »Slovenija zagovarja močno in povezano EU na vseh področjih.« V zvezi s sosedskimi odnosi je poudaril rast gospodarskega sodelovanja: lani je Slovenija povečala blagovno menjavo z Italijo za 19 odstotkov, z Avstrijo za deset, s Hrvaško za sedem in Madžarsko za dva odstotka. Opomnil je še na problem vztrajanja Avstrije pri izvajanju nadzora na meji. Slovenija meni, da to ni več potrebno.
Foto: Tomi Lombar/Delo
Zaostrovanje retorike
Predsednik Borut Pahor je zbranim diplomatom povedal, da Slovenija od Hrvaške pričakuje izpolnitev arbitražne razsodbe. Po njegovih besedah je arbitražni sporazum že kompromis. Prihodnji teden, med obiskom v Bruslju, se bo zavzel za aktivno vlogo evropske komisije, ne nazadnje je »deloma botrovala arbitražnemu sporazumu«.
Foto: Tomi Lombar/Delo
V svojem nagovoru vodjem slovenskih diplomatsko-konzularnih predstavništev je poudaril pet ciljev: urejene in prijateljske odnose z vsemi štirimi sosednjimi državami; aktiven in vpliven položaj Slovenije v jedrnem, to je najbolj povezanem delu EU; krepitev vloge in prepoznavnosti Slovenije kot dela zahodnega sveta v političnem in vojaškem smislu; dobre odnose z vsemi velesilami, zlasti s petimi stalnimi članicami varnostnega sveta OZN; in naposled vlogo Slovenije pri zagotavljanju stabilnosti in miru na Zahodnem Balkanu.