Ljubljana – Koalicijski partnerji niso uskladili nesoglasij glede petkove državne proslave ob dnevu državnosti. DL, SLS in Desus, ki so protestirali zaradi »nepotrebnega ustvarjanja delitev«, so se morale zadovoljiti s skupno zavezo, da bodo v prihodnje bolj pazljivi pri pripravljanju scenarijev državnih proslav.
Premier in prvak največje vladne stranke SDS Janez Janša na eni in »koalicijski zmerni trio« na drugi strani so glede naslavljanja ideoloških tem tudi po današnjem sestanku ostali vsak na svojem bregu. Janša je ponovil, da se lahko v Sloveniji združujemo samo okrog nespornih nacionalnih simbolov. Pri tem pa je še zaostril retoriko glede nedavne državne slovesnosti na Kongresnem trgu: »Večina članov vladnega koordinacijskega odbora za proslave je za govornika na prireditvi predlagala mene. Želel sem, da bi bila to proslava, ki ne bi ponovno zbujala takšnih in drugačnih reakcij, zato sem predsedniku odbora osebno predlagal, naj bo govornik na tej proslavi predsednik države. Če me vprašate zdaj, mi je žal. Mislim, da je bil to edini del te proslave, ki ga je res za obžalovati.« Premier je tudi namignil, da ne pričakuje, da bi različni pogledi omajali koalicijo: »Če bi bile proslave naš edini problem, potem bi bili že vsi lahko na počitnicah.«
Mir do naslednje proslave?
Po drugi strani so do vladne selekcije praporščakov in političnega vložka povezovalca prireditve kritični DL, SLS in Desus za zdaj pomirjeni. »Situacija je v redu, dogovorili smo se, da bomo v prihodnje morali biti malo bolj pazljivi pri proslavah. Ni dobro, če prek proslav, ki bi morale Slovence in Slovenke združevati, povzročimo to, da jih v resnici delijo,« je dejal prvak SLS Radovan Žerjav, ki je še pred dnevi od organizatorjev pričakoval, da se bodo opravičili izključenim veteranskim organizacijam.
Po tem, ko je govoril o solistični akciji SDS, ki diši po totalitarnem, je v spravljivejših tonih spregovoril tudi predsednik državnega zbora Gregor Virant (DL): »Pogledi na proslavo ostajajo različni. Mislimo, da je bila storjena napaka, na kar smo tudi opozorili. Bomo pa prihodnjič predsedniki vseh koalicijskih strank zelo natančno pogledali scenarij proslave, še preden bo, in bomo pozorni na morebitna odpiranja ideoloških tem.« Virant je priznal, da opravičila organizatorjev najverjetneje ne gre pričakovati. Po njegovih zagotovilih se bodo državne proslave odslej načrtovale izključno na vladnem koordinacijskem odboru, ki ga vodi Božo Predalič. Kdo je njegovo vlogo prevzel ob tokratni priložnosti, ni hotel ugibati, saj da »si o tem lahko vsak ustvari svoje mnenje«. Dodal je, da zanj ni nobene dileme, kdo sproža ideološke delitve, kot so mu v ponedeljek očitek vrnili v SDS, saj »je to vedno tisti, ki potegne prvo potezo«.
SDS ostala sama?
Najkonkretnejši je bil predsednik Desusa Karl Erjavec, ki je predsedniku vlade (znova) zagrozil z odhodom iz koalicije, če se ne bo vzdržala ustvarjanja delitev. »Pri tem me odnos SDS ne skrbi, ker pričakujem, da se to ne bo več dogajalo. Če bom opazil, da se ukvarjamo z ideološkimi vprašanji, pa je bolje, da ustavimo zadevo in začnemo razmišljati o kakšni drugi možnosti,« je dejal. Vsi sogovorniki so poudarili, da državna proslava ni bila osrednja tema današnjega večurnega koalicijskega sestanka.
Za umiritev strasti se je zavzela tudi druga koalicijska partnerica NSi, ki je – poleg SDS – javno podprla vladno odločitev, da na proslavi ne sme biti simbolov iz časa nekdanjega režima. »Zagotovo je bilo v zvezi s proslavo nekaj neprijetnosti. Denimo prepiri o praporščakih. Sama tudi menim, da je šepal protokol in da smo po proslavi slišali kakšne odvečne komentarje. Kljub temu pa ta proslava ne bi smela biti tako velik vzrok, da bi koalicija zašla v krizo,« je izjavila predsednica NSi Ljudmila Novak.
Janković: Čemu torej služijo koalicijske zaveze?
Različnih koalicijskih pogledov se je ob robu srečanja predsednikov parlamentarnih strank glede sprememb ustave dotaknil tudi predsednik največje opozicijske stranke PS Zoran Janković. »Če sem prav razumel Gregorja Viranta, je v svojem pismu obdolžil SDS, da so stvar izpeljali na svojo roko. Ampak te proslave ni delal SDS. Delala jo je vlada, zato mora zdaj prevzeti odgovornost in ugotoviti, ali bodo popravili koalicijsko pogodbo, pa priznati, da obstajajo točke, o katerih ne bodo razpravljali. Menda ne bodo rekli, da imajo koalicijsko pogodbo zaradi lepšega,« je bil kritičen Janković.