Do decembra bo veljalo, da se pokojninska doba delavcem v delovnem razmerju upošteva po prijavah in odjavah v matični evidenci zavarovancev, ne glede na to, ali so delodajalci prispevke zanje tudi v resnici plačali. Od januarja 2018 pa se delavcem, ki prispevkov ne bodo imeli niti obračunanih, obdobje ne bo štelo v pokojninsko dobo. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) je zaradi večje pravne varnosti šibkejše stranke v delovnem razmerju aprila dal pobudo, da se, ne glede na to, ali je bila plača izplačana, predizpolni obračun davčnega odtegljaja od najnižje predpisane osnove. Če sam delodajalec tudi potem ne bi predložil obračuna, bi to postal izvršilni naslov.
Pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so nato to pobudo popravili tako, da izračun ne bi bil od najnižje osnove, temveč od povprečja zadnjih treh mesecev pri konkretnem delavcu. Z obema predlogoma so seznanili različne institucije in resorje. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pobudo Zpiza podpira in zagotavlja, da se bo iskanje rešitve nadaljevalo.
Ministrstvo za finance
»Predlagani način delavcem samo navidezno zagotavlja pravno varnost, saj predstavlja, glede na to, da se prispevki obračunajo od dohodka, ki ga ni prejel, nov, nezakonit način za zmanjšanje obveznosti za prispevke za socialno varnost, po drugi strani pa od davčnega organa zahteva še več aktivnosti v nadzoru,« so pojasnili. Prepričani so, da je ključna rešitev v nadzoru nad izplačilom plače in izvajanju ukrepov zaradi nespoštovanja delovnopravne zakonodaje, ki bodo zagotovili, da bodo zaposleni prejeli plačo do 18. v mesecu za pretekli mesec, kar je njihova temeljna pravica, ter v poenotenju kategorij zavarovancev, osnov in zavezancev za prispevke za socialno varnost.