Ljubljana – Predsednik vlade Janez Janša danes ni dal natančnega odgovora na vprašanje, ali bo zaupnico vladi vezal na odločitev glede fiskalnega pravila. Ob robu zasedanja državnega zbora je dejal le, da je zaupnico mogoče vezati na katero koli odločitev parlamenta, tudi na fiskalno pravilo.
Ali bo tako državni zbor v petek glasoval o vnosu fiskalnega pravila v ustavo, še ni povsem jasno. Predsednik državnega zbora Gregor Virant je možnost preložitve odločanja dopustil, če bi se izkazalo, da bi lahko do jeseni dobili manjkajoče glasove za dvetretjinsko podporo ustavnim spremembam. Zato bo koalicijskim strankam predlagal, da se v prihodnjih dneh še enkrat sestanejo na to temo. »Če pa možnosti za podporo fiskalnemu pravilu tudi v tem času ne bo, ne preostane drugega, kot da se zadeva zapelje do konca in pade,« je pojasnil.
»Ne gre za usodo vlade«
Janša Virantove napovedi o še enem sestanku koalicije ni niti zavrnil niti potrdil. Dejal je le, da »če ni toliko razuma, da bi ljudje, ki so velikokrat javno prisegli, da bodo podprli fiskalno pravilo, držali besedo, in bi ljudje, ki razumejo situacijo, postavili interes države pred lastni interes ali interes stranke, potem ni izhoda tej koaliciji «. V tem primeru Slovenija po njegovih besedah potrebuje nove volitve in jasno razmerje sil, ki bi dalo odgovor tudi na te dileme.
Če fiskalno pravilo pade – zaupnica vladi je v tem primeru vezana na podporo 60 poslancev –, bosta po premierovih napovedih nastali dve zelo resni posledici. Prva je vezana na že ratificiran fiskalni pakt, ki nas obvezuje, da to pravilo v naš pravni sistem vnesem o na ustavni ali njej podobni ravni. Te podobne ravni pri nas ni, pojasnjuje Janša. Torej je to naša obveza, ki so jo ratificirali tudi tisti, ki danes temu koraku nasprotujejo, je dodal. Druga past morebitnega padca fiskalnega pravila pa je, da v tem mandatu poslanci o istem vprašanju ne morejo več glasovati.
Lukšič: To bi bilo diletantsko
Prvak SD Igor Lukšič je še enkrat potrdil, da večina poslancev SD, najverjetneje z izjemo treh, in sicer Boruta Pahorja, Janka Vebra in Matjaža Hana, fiskalnega pravila ne bo podprla, da pa zlato pravilo kot način vodenja javnih financ podpira. Strinja se s Pahorjevim razmislekom, kakšne bodo posledice, če bi zlato pravilo šlo na dnevni red seje državnega zbora in potem padlo. »Naj vlada ne uvršča zlatega pravila na dnevni red, če vemo, da lahko, ko pade, sledijo za Slovenijo znižane bonitetne ocene. To bi bilo diletantsko,« je pojasnil. Kdor računa, da bo z zaupnico vladi prepričal opozicijo v podporo fiskalnemu pravilu, »je z Lune priletel na letečem slonu «, pa je dodal poslanec SD Matevž Frangež.
Samo Borut Pahor je iz vrst Socialnih demokratov danes znova nedvoumno podprl zapis zlatega pravila v ustavo: »Čeprav te vlade ne podpiram, še manj podpiram njen padec zaradi te teme.«
Poslanci PS sploh ne bi glasovali
Jani Möderndorfer, vodja poslanske skupine PS, je prav tako ponovil, da PS za fiskalno pravilo ne bo glasovala, saj izhaja iz napačne razvojne paradigme. Pravzaprav se glasovanja stranka o njem sploh ne bo udeležila, saj je napovedala obstrukcijo tokratne izredne seje – z izjemo dveh točk –, ker se ne strinja s časovnim pritiskom, pod katerim delajo poslanci.