Ljubljana – Janez Potočnik po dveh petletnih mandatih zapušča komisarsko mesto v evropski komisiji. Kaj si misli o postopku izbire za novega komisarja, je na nek način povedal že s tem, da v njem ni želel sodelovati, pravi. Si pa želi še naprej pomagati tako EU kot Sloveniji, predvsem pri uveljavljanju trajnostnega razvoja.
Zaključujete drugi komisarski mandat. Kako bi ocenili svoje delo?
Ocenjevati svoje delo je vedno nehvaležna naloga, ker tvoje delo najbolje ocenjuje tebe samega. Ko sem bil na področju znanosti in raziskav, je bil moj strateški cilj krepitev evropskega raziskovalnega prostora in ustanovitev evropskega raziskovalnega sklada, ki je že v prvih letih delovanja »rodil« kar nekaj nobelovcev. Na področju okolja pa je bilo delovanje usmerjeno v štiri ključne smeri. Najprej na klasičnih področjih, kjer je evropska komisija pomemben dejavnik pri predlaganju zakonodaje: na področju vode, zraka, biotske raznovrstnosti, odpadkov. Na vseh teh področjih smo z novimi predlogi naredili korak naprej. Drugo pomembno področje je povezovanje gospodarske rasti z okoljem tako, da se spremeni paradigma gospodarskega razvoja, ki bi končna razumela, kako pomembno je spoštovanje in varovanje okolja. Tretje področje je bolj intenzivno sodelovanje s komisarskimi kolegi, saj veliko stvari za varovanje okolja ne morete doseči na svojem področju. Četrta smer pa je bila povezana z mednarodno dejavnostjo, kjer ima EK na področju okolja precej pristojnosti.
Prihodnji predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker je napovedal, da bo za naše komisarsko mesto opravil pogovor s predsednico vlade v odhodu Alenko Bratušek. Ta je bila v domovini deležna kritik, da se je s položaja predsednice vlade komisiji predlagala kar sama. Kako komentirate njegovo odločitev?
Že večkrat sem povedal, da sta dva mandata zame dolga doba. Zato sem s svojo kandidaturo, z znanjem in izkušnjami predvsem poskušal pomagati Sloveniji v dokaj zapleteni situaciji. Kaj si mislim o postopku izbire, sem na nek način povedal že s tem, da v njem nisem želel sodelovati. Vedno sem se trudil za krepitev političnih standardov in kulture. Tudi to, da nisem dal soglasja za imenovanje na listo kandidatov za komisarja, morate razumeti na tak način.
Kakšni pa so vaši prihodnji načrti, se vračate v Slovenijo?
Ko človek enkrat vstopi v širok prostor, ko si pridobi vse te povezave in zaupanje, je pametno, če to valorizira. Vsekakor si želim še naprej pomagati tako EU kot Sloveniji, predvsem pri graditvi trajnostnega razvoja, za katerega sem trdno prepričan, da je in mora biti naša prihodnost. Kaj to konkretno pomeni, pa vam v tem trenutku ne bi mogel povedati, ker ne vem.
V Sloveniji se je precej spremenil strankarski prostor. Bi vas morebiti zanimala kakšna politična funkcija?
V tem trenutku ne bi želel ničesar napovedovati. V vsakem primeru sem pripravljen pomagati tudi doma, državi, ker je v težkem položaju. Upam, da se tega vsi zavedamo, predvsem novi predsednik vlade. Upajmo na najboljše.
Ste optimistični glede sestave nove koalicije in dela prihodnje vlade?
Kateri koli koaliciji ne bo lahko. Treba se je zavedati, da je pred Slovenijo veliko izzivov. Zelo resno je treba vzeti priporočila, ki jih je dala EK, ker so to hočeš-nočeš tiste ključne naloge, ki se jih bomo morali resno lotiti. Predsedniku vlade in njegovi ekipi želim vso srečo in pa tudi precej poguma.