Ljubljana - Kar 21 poslancev iz različnih strank je v parlamentarno proceduro vložilo sprejem deklaracije, s katero bi ugotovili, da z letošnjimi lokalnimi volitvami ni mogoče ustanoviti občine Ankaran. Občino je s sodbo leta 2011 že ustanovilo ustavno sodišče, a bo dejansko nastala šele jeseni, ko bosta izvoljena župan in občinski svet.
V deklaraciji, ki jo v potrditev predlagajo celotnemu parlamentu, odločitev ustavnega sodišča označujejo kot poseg v načelo delitve oblasti, kot ravnanje, ki je problematično z vidika pravne države in predlagajo ugotovitev, da izvršitev sodbe z ustanovitvijo občine Ankaran ni mogoča.
Kaj lahko spremeni deklaracija?
Kakšne namene imajo točno poslanci, večina jih je iz Pozitivne Slovenije (PS) Zorana Jankovića, ni popolnoma jasno. Po razsodbi ustavnega sodišča bo nova občina ustanovljena z lokalnimi volitvami, ki jih bo moral razpisati predsednik državnega zbora Janko Veber (SD) v prihodnjih mesecih. Zdi se, da tudi morebitna soglasna potrditev deklarativne izjave o nespoštovanju sodbe v DZ v ničemer ne bo spremenila položaja.
Veber bo, celo če bo deklaracijo podprlo 90 poslancev, moral razpisati lokalne volitve tudi v novo občino in v Ankaranu bodo jeseni volili svojega župana. Najostrejši nasprotnik nove občine je bil zadnja leta župan Kopra Boris Popovič, pod katerega zdaj spada ozemlje Ankarana.
Petnajst let zapletov s Koprom
Deklaracijo je podpisalo 21 poslancev, v parlamentarno proceduro so jo vložili včeraj. O pomenu tega poziva k nespoštovanju sodbe ustavnega sodišča se razprava v parlamentu še ni začela, dokumenta tudi še ni ovrednotila zakonodajno-pravna služba. Da mora parlament razdeliti občino Koper, je ustavno sodišče prvič odločilo že leta 1998, ko je tam takrat tudi začasno prepovedalo volitve.
Po več kot desetletju najrazličnejših zapletov, zgodilo se je skoraj vse, razen tistega, kar so zahtevali sodniki, je sodišče nazadnje po zadnjih lokalnih volitvah odločilo v korist Ankarana in odločilo tudi, da bodo volivci organe oblasti nove občine prvič volili na letošnjih lokalnih volitvah.
Ustavno sodišče parlamentu ni prepovedalo, da bi s spremembo koncepta lokalne samouprave ukinil vse majhne občine in s tem tudi Ankaran, a česa takega formalno v parlamentu do zdaj ni nihče predlagal.
Predlog deklaracije proti ustanovitvi občine Ankaran je prvi podpisal novi vodja poslanske skupine PS Jože Kavtičnik. Sopodpisniki pa so ob poslancih PS in Desusa še predstavnik italijanske narodnosti Roberto Battelli, poslanka DL Kristina Valenčič ter nepovezana poslanca Ivan Vogrin in Borut Ambrožič.