O posledicah propada gradbenih podjetij, nižanju pokojnin z interventno zakonodajo in odškodninah izbrisanim bodo opozicijski poslanci po informacijah iz SD Igorja Lukšiča in PS Zorana Jankovića danes spraševali premiera Janeza Janšo (SDS).
Propad gradbenih podjetij, rasti brezposelnosti in nezmožnost države, da bi realizirala velike infrastrukturne projekte, bo vsebovalo vprašanje premieru vodje poslanskega kluba SD Janka Vebra. Vprašanje o odnosu do izbrisanih in o izvršitvi nedavne sodbe evropskega sodišča za človekove pravice, ki je skupini izbrisanih dodelilo po 20.000 evrov odškodnin, bo postavila Tamara Vonta (PS), o znižanju pokojnin, ki so ga po nagli spremembi zakonodaje čutili številni upokojenci pa bo spraševala Barbara Žgajner Tavš (PS).
Seja parlamenta se je s potrjevanjem dnevnega reda začela ob 14.00. Bilo je nekaj pričakovanih zapletov. Opozicija je zahtevala ponovno odločanje o hitrih postopkih sprejemanja zakonov, za katere se je odločila koalicijska večina v kolegiju predsednika državnega zbora Gregorja Viranta. Opozicija ocenjuje, da večina zlorablja možnost hitrih postopkov za zakone, pri katerih ni tehtnih razlogov za naglico in s tem onemogoča kritično razpravo in premislek. Primer spreminjanja zakona, kjer so poslanci znova glasovali o postopku, ker se je koalicija odločila za skrajšanega, opozicija pa je proti, je nižanje glob za prometne prekrške. Poslanci so na zahtevo opozicije, ki jo je predstavil Jani Möderndorfer (PS), ponovno potrjevali tudi odločitve o nujnih postopkih, s katerimi skuša koalicija hitro spremeniti zakone o prostorskem načrtovanju, graditvi objektov, varovanju okolja, spodbujanju skladnega regionalnega razvoja, o vodah, o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor, o kmetijstvu, preprečevanju omejevanja konkurence... Iz koalicije je Jože Jerovšek (SDS) Möderndorferja, da bi lahko primerjal ravnanje pred odločanjem, prosil za pojasnilo o dogajanju v ljubljanski mestni skupščini, kjer so nedavno povsem preprečili vsako razpravo o investicijah župana, denimo za nov stadion Stožice. Odgovora ni bilo, ker pri dnevnem redu razprave niso mogoče in tudi Jerovškovo vprašanje je Virant prekinil, ker ni bilo proceduralno kot je Jerovšek napovedal.
V vseh primerih je koalicijska večina odločitve kolegija o hitrosti odločanja po tem znovno potrdila.