Ljubljana - Premier Miro Cerar poudarja, da je zdravstvena reforma pred vsakim političnim kupčkanjem in zato od nje ne bodo odstopali. Koalicijska partnerja Desus in SD, ki nasprotujeta sporazumu s Fidesom, se bosta po njegovih besedah morala pač odločiti, ali bosta šla s SMC po poti modernizacije zdravstva, ali pa se želita vračati v stare čase.
»V SMC gremo naprej in verjamem, da je to edina prava pot,« je v izjavi novinarjem ob robu obiska v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, kjer so predali nov ultrazvok, poudaril predsednik vlade.
V koaliciji je namreč napeto pred četrtkovim odločanjem vlade glede sporazuma z zdravniškim sindikatom Fides. Kdor želi te dni zaustavili nadaljnji sveženj reformnih zakonov, si ne želi reforme, je ocenil Cerar, ki pa verjame, da bodo v koaliciji našli skupni jezik in stopili skupaj naprej.
Ob tem je spomnil še na druge sindikate javnega sektorja, s katerimi so pogajanja zaradi sporazuma s Fidesom zastala, ter poudaril, da vlada z njimi ostaja v dialogu. Po njegovem prepričanju bodo v nadaljnjih pogajanjih tudi zbližali stališča.
Na vprašanje, ali lahko vlada pade zaradi nestrinjanja okoli sporazuma, danes Cerar, kot je dejal, ne želi odgovarjati.
Desus: Očitno bo šla SMC sama naprej
SMC bo po ocenah prvaka Desusa Karla Erjavca očitno šla sama naprej, saj v Desusu ne bodo podprli sporazuma s Fidesom. Ura resnice za premierja Cerarja bo glasovanje v DZ, je za STA ocenil Erjavec, ki pričakuje, da bo Cerar ob morebitni vložitvi interventnega zakona nanj vezal zaupnico. »Takrat bo jasno, da gremo na predčasne volitve,« je dodal.
Erjavec se je s tem za STA odzval na današnje Cerarjeve izjave, da se bosta Desus in SMC morali odločiti, ali bosta šli s SMC po poti modernizacije zdravstva, ali pa se želita vračati v stare čase.
SD: Sporazum rešuje zgolj zdravstveno elito
V SD so trdno zavezani, da bodo krepili javno zdravstvo, zato jasno zagovarjajo zdravstveno reformo. Nasprotujejo pa podpisu sporazuma vlade z zdravniškim sindikatom Fides, saj po njihovi oceni ne rešuje težav slovenskega zdravstva, temveč "parcialno rešuje zgolj slovensko zdravstveno elito", so danes sporočili iz stranke.
Sporazum s Fidesom po oceni SD ne rešuje nekaterih ključnih problemov slovenskega zdravstvenega sistema, kot so predolge čakalne vrste, izkoriščanje mladih zdravnikov, problematika koncesionarjev in zdravnikov, ki poleg dela v javnem zdravstvu opravljajo še delo za zasebne ponudnike.
Kaj se skriva v prilogi dogovora s Fidesom?
Pred jutrišnjim izrekanjem ministrov o spornem dogovoru ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc s sindikatom zdravnikov Fides je časnik Dnevnik pridobil in objavil skrivnostno prilogo, ki menda spremlja dogovor.
Kaj torej prinaša skrivnostno besedilo, zaradi katerega se trese koalicija? Seštevek finančnih posledic prilagajanja zahtevam Fidesa znaša dobrih 53 milijonov evrov na leto, piše Dnevnik. Poleg fleksibilnega nagrajevanja zdravnikov, ki so ga omenjali ob predstavitvi sporazuma in bi stalo okoli 36 milijonov evrov na leto, sta v ta znesek všteta še izenačevanje vrednotenja delovnih mest specialistov in odprava stropa, ki zdaj zamejuje zdravniške plače. Daleč najmanj, 56.000 evrov na leto, bi po teh izračunih namenili za izenačevanje plačnih razredov, kar bi izboljšalo dohodke mladih zdravnikov specializantov, še piše Dnevnik.
Kot je znano, je premier Miro Cerar v celoti podprl aktivnosti Milojke Kolar Celarc v pogajanjih z zdravniškim sindikatom Fides z izjavo, da ministrica za zdravje s podpisom sporazuma o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti ni presegla pooblastil, ki sta jih dodelili vlada in koalicija, kot trdijo v Desusu in SD. Dodal je tudi pričakovanje, da bo ministrica upoštevala določene roke. Gre za reformne zakone iz zdravstva, ki naj bi ugledali luč 12. decembra.
Odziv prvaka Desusa Karla Erjavca na stališče predsednika vlade je bil včeraj za odtenek še bolj kljubovalen kot v petek po sestanku izvršilnega odbora Desusa. »Premier Miro Cerar se je z izjavo o zaupanju ministrici za zdravje prenaglil,« je dejal Erjavec. Preden je dajal takšne ocene, bi se moral pogovoriti tudi s koalicijskimi partnerji. Erjavec vztraja, da Kolar Celarčeva laže glede prilog, ki naj bi spremljale sporazum s Fidesom.