Kaj so dejali na Jankovićev »ja«

Beležimo odzive na soglasje h kandidaturi za predsednika PS. Desus, DL: V primeru njegove izvolitve bo konec koalicije.

Objavljeno
02. oktober 2013 15.38
janković
Ni. Č., M. Č., Delo.si, T. S., An. B., notranja politika
Ni. Č., M. Č., Delo.si, T. S., An. B., notranja politika

Ljubljana - Župan Ljubljane Zoran Janković je na današnji tiskovni konferenci povedal, da bo kandidiral za predsednika PS, razloge za kandidaturo pa bo predstavil na kongresu stranke.

Odzivi opozicije in koalicije

Janez Janša po tviterju : »Če bo tako tudi na kongresu PS, se bodo Murgle odločile za priznanje bankrota in pospešek pri oblikovanju tehnično-rdeče vlade.« In še: V vsakem primeru se bo sedaj koalicija do 19. oktobra ukvarjala sama s sabo namesto s krizo. Komu še mar proračun, gospodarstvo in državljani?

Franc Bogovič (SLS): »Ocenjujem, da je Janković vzel PS za talko in da bo v tej zadevi vztrajal do konca.« Bogovič zadnja dogajanja v PS primerja z dogajanjem v začetku leta, ko je »bila SDS ujetnica Janeza Janše«.

Ljudmila Novak (NSi): »Janković taktizira in želi pridobiti kaj zase.« Po njenem prepričanju mu bo namreč vladajoča koalicija, če se odloči vladati še naprej, zagotovo kaj ponudila v zameno.

Obenem predsednica NSi upošteva možnost, da je Jankovićeva kandidatura lahko le igra iz ozadja politične levice, ki bi želela zrušiti vlado in priti do predčasnih volitev. Lahko da, kot pravi, računajo na slabo podporo politični desnici in na ponoven prevzem oblasti. »Potem bi lahko počeli, kar bi želeli. A se že sedaj rešujejo denarne težave nekaterih elit, povezanih s to vlado,« meni Novakova.

Gregor Virant (DL): »Državljanska lista ne sodeluje in nikoli ne bo sodelovala s strankami, ki jih vodijo posamezniki, obremenjeni s korupcijo. V primeru izvolitve Zorana Jankovića za predsednika Pozitivne Slovenije bo Državljanska lista reagirala hitro in odločno in takoj izstopila iz koalicije.«

Igor Lukšič (SD): Sama kandidatura Zorana Jankovića ni problem. »Problem utegne postati stranka PS, če ga na kongresu izvoli za svojega predsednika. Kongresu PS želim obilo državniške modrosti, ko bodo članice in člani glasovali, naj mislijo na Slovenije in ne na privatne posle.«

Han (SD): Podobni apetiti kot pri Berlusconiju; to ni dobro

Matjaž Han (SD): »Jankovićeva odločitev je za državo katastrofa. To je ne samo neodgovorno, ampak pobalinsko dejanje. To kar počne g. Janković, si ta država ne zasluži in jaz tudi kod državljan ne želim biti ujetnik njegovih osebnih interesov.«

»Tudi jaz sem, tako kot Janković, po naravi trgovec in razumem trgovske finte, ki se jih gre. Toda, ko gre za interese države je treba dati svoje trgovske ambicije na stran. Če misli izsiljevati svojo stranko, me ne moti. Ampak koalicijske partnerje in državo pa tudi pri trgovcih ne gre skozi.«

Ali je za SD sprejemljivo, da Janković postane šef stranke, ne pa šef vlade? »To so za moje pojme brezvezne zadeve. Jasno je, da mora biti predsednik vlade tudi predsednik stranke. Seveda je tudi ta teorija možna, ampak mislim, da v tem primeru koalicije ne bi smelo biti več. Upam, da bodo državljani spoznali kdo je glavni krivec, če bo prišlo do padca vlade.«

»Seveda moramo z vsemi odločitvami počakati do kongresa PS, ker je lahko Janković tudi izvoljen, vendar nam bo tudi vmesni čas destabiliziral vlado in nam pobral energijo, ki jo prepotrebujemo, da sprejmemo proračun.
Politično krizo imamo ta moment takšno kot v Italiji. Na eni strani Berlusconi na drugi Janković, podobni apetiti, podobni interesi in mislim, da to ni dobro.«

Karl Erjavec (Desus): »Izvolitev Zorana Jankovića na čelo PS pomeni konec koalicije. Naj Janković še enkrat razmisli, kakšne bodo posledice za Slovenijo, če bo postal predsednik PS in s tem povzročil razpad vlade. Jutri se bo sestalo vodstvo Desusa in bo proučilo nastalo situacijo.«

Franc Jurša (Desus): »Mene odločitev Zorana Jankovića ni presenetila. Za koalicijo lahko to pomeni konec in razpad, če seveda njeni predstavniki ne bodo pojedli besede.«

Čehovin (PS): Kot bi se ločevala starša

Jerko Čehovin (PS): »Če bo Zoran Janković vztrajal pri kandidaturi za predsednika PS, na kongresu njegova zmaga ni vprašljiva. Večina članov ga namreč dojema kot ustanovitelja stranke in mu izkazuje neko lojalnost. Ali je to dobro za državo, je pa že drugo vprašanje.« Ne ve pa se, ali je Jankovićeva kandidatura dokončna ali samo taktična, je za STA dejal Čehovin.

Čehovin se o podpori še ni odločil, saj je zadnje dogajanje v PS po njegovih besedah podobno tistemu, ko se starša ločujeta. »To je tako, kot kadar se starša ločujeta, pa ne veš, ali bi se odločil za mamo ali za očeta.«

Na vprašanje, ali trenutno dogajanje v PS pomeni razkol v stranki, je Čehovin odvrnil, da v stranki še nimajo dovolj informacij. Poudaril pa je, da poslanska skupina še vedno deluje enotno. Informacij o tem, da bi za predsednika PS kandidiral kdo tretji, pa Čehovin nima.