Kako pa kaj vaše zdravje, gospod politik?

Slovenski politiki se radi pokažejo, kako aktivno skrbijo za svoje zdravje, bolj skrivnostni pa so glede zdravstvenih težav.

Objavljeno
25. julij 2012 22.47
Anže Božič, notranja politika
Anže Božič, notranja politika

Ljubljana - Osebno zdravje je za naše politike ena občutljivejših tem. Že zbiranje informacij o njihovem trenutnem počutju in zadnjem obisku zdravnika je dolgotrajno, odgovori pa večinoma skopi in optimistični v slogu: »Dobro, hvala.« Pa je res? Občasno je javnost presenečena, ko je kakšen politik hospitaliziran ali operiran.

Zadnji primer, ki je na začetku julija odmeval v javnosti, je bil domnevni obisk premiera Janeza Janše na ljubljanski psihiatrični bolnišnici.

Informacijo je objavila ena od tabloidnih revij, a se je izkazala za nepreverjeno, zato so se lastniki in uredništvo premieru opravičili, češ da z objavo nikakor niso želeli oblatiti njegovega imena. V Janševem kabinetu so za Delo odgovorili, da je zdravstveno stanje predsednika SDS »brez posebnosti«.

Aprila je imel nekaj zdravstvenih težav predsednik državnega zbora Gregor Virant (DL). Na službeni poti iz Beograda ga je zaradi preutrujenosti obšla slabost in je celo izgubil zavest. Po krajši hospitalizaciji v UKC Ljubljana pa je danes »glede na nedavno opravljene preglede dobrega zdravja«.

Poslanci in zaposleni v parlamentu imajo sicer enkrat v mandatu možnost preventivnega zdravstvenega pregleda, ali bodo izsledke delili z javnostjo, pa je odvisno izključno od njih samih.

Žilavi predsedniški kandidati

Vprašanja o zdravstvenem stanju so aktualna tudi za predsedniške kandidate. V ZDA, denimo, velja ustaljena praksa, da novoizvoljeni predsednik opravi sistematski zdravniški pregled in javnosti sporoči njegove izsledke. Tako se je za Baracka Obamo pred leti izvedelo, da preveč kadi in da ima zaradi nezdrave prehrane visok holesterol.

Pri nas predsedniku republike svojega zdravstvenega kartona ni treba razkrivati nikomur.

Tako je Danilo Türk marca lani presenetil z novico, da dobro okreva po operaciji maligne tvorbe na prostati, ki so mu jo odstranili v avstrijskem Innsbrucku.

»Njegovo zdravstveno stanje je brez težav ali posebnosti,« danes odgovarjajo v predsednikovem uradu. Pri tem dodajajo, da Türk pri osebnem zdravniku dr. Primožu Aplencu najmanj enkrat na leto opravi preventivni zdravniški pregled.

Zadnje čase je zdravje najbolj ponagajalo Borutu Pahorju. Nekdanji premier in bivši predsednik SD je bil kmalu po zadnjih volitvah zaradi težav s srednjim ušesom dvakrat operiran, to je oblikovanje koalicijskih in opozicijskih razmerij še nekoliko otežilo. Zdaj, ko se podaja v predsedniško tekmo, pa pravi, da se počuti bolje.

»Ne bom skrival, neke bolečine ostajajo, a je treba z njimi živeti, saj je to običajno za podobne zaplete. Zaradi sanacije imam po potrebi še vedno zunajklinično oskrbo, ki traja približno eno leto, sicer pa sem žilav po naravi. Nekdo, ki preteče mali maraton, najbrž ne more biti ravno v slabi kondiciji.«

»Na generalnem pregledu sem bil konec lanskega leta na Bledu in z mojim zdravjem je vse vredu,« pa je odgovoril predsedniški kandidat SDS in NSi Milan Zver. Pri tem je dodal, da bi, če bi imel zdravstvene težave, v nasprotju s sedanjim predsednikom republike raje izbral oskrbo v domačih bolnišnicah.

Čili in zdravi šefi strank

Po zdravju in zadnjem zdravstvenem pregledu smo povprašali tudi druge šefe strank in dobili zelo podobne odgovore.

»Predsednik SLS ter minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav je zdrav in trenutno brez vsakršnih zdravstvenih težav,« so sporočili iz Slovenske ljudske stranke.

»Zelo zdrava« je tudi predsednica NSi Ljudmila Novak, ki je splošnega zdravnika nazadnje obiskala lani spomladi.

»Zdravstveno stanje predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića je zelo dobro in se odlično počuti, kar je med drugim posledica rednih sprehodov po Golovcu. Zdravnika je nazadnje obiskal lani na rednem menedžerskem pregledu,« pa so povedali v največji opozicijski stranki.

Manjše nevšečnosti svojega predsednika so priznali v SD. »Igor Lukšič je v zelo dobri zdravstveni kondiciji. Zadnji sistematski zdravstveni pregled je sicer opravil pred dvema letoma še v vlogi ministra za šolstvo in šport.Ker zdravstvenih težav nima, drugega zdravnika ni obiskal vsaj zadnjih deset let, zobe pa si redno zdravi in popravlja.«

Odgovora predsednika Desusa Karla Erjavca nismo prejeli, je pa znano, da je kot obrambni minister rad pokazal svojo dobro fizično kondicijo in telovadil z vojaki.

Politiki bi lahko ozaveščali

Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar pojasnjuje, da ima Slovenija, tako kot vsa Evropa, tako imenovani kontinentalni pristop glede zdravstvenih podatkov politikov. »Ni zakona, ki bi politika prisilil k razkritju zdravja. Država je pač presodila, da tu ne gre za javni interes, zato lahko politiki po lastni presoji razkrivajo podatke o svojem zdravju.«

Bolj kritična do sedanje ureditve (ne)razkrivanja zdravstvenih kartonov je komunikologinja Sandra Bašič Hrvatin. »Mi smo družba, ki stigmatizira vse, tudi bolezni. Rak in duševne bolezni so pojav, za katerim v moderni družbi zboleva vse več ljudi. Tu bi politiki z iskrenostjo in vključevanjem v kampanje za ozaveščanje lahko odigrali družbeno bolj odgovorno vlogo,« poziva Bašič Hrvatinova.