Kdo je Bojan Petan?

Po izobrazbi je pravnik, ki je iz nekdanje DZS ustvaril založniško-medijsko-turistični in finančni imperij.

Objavljeno
12. junij 2014 11.33
Posodobljeno
12. junij 2014 12.00
šipič petan
Ni. Č., Delo.si
Ni. Č., Delo.si

Ljubljana - Predsednik uprave Državne založbe Slovenije (DZS), predsednik uprave časopisnega podjetja Dnevnik, član nadzornega sveta Marina Portorož in nadzornik M-Kapitala Bojan Petan, ki ga danes preiskujejo kriminalisti NPU, velja za strastnega kombinatorika lastniških povezav.

Leta 1961 v Brežicah rojeni Petan je bil sredi osemdesetih sekretar študentske organizacije UK ZSMS. Po osamosvojitvi je bil aktiven v LDS, kjer se je obdržal 14 let kot predsednik brežiškega občinskega odbora LDS.

Vse njegove dosedanje funkcije: član nadzornega sveta Casino Portorož, član upravnega odbora hipotekarne banke Brežice, član sveta LDS, sekretar UK ZSMS, član nadzornega sveta Terme Čatež, predsednik uprave DZS, nadzornik Vzajemne, Marine Portorož, Dnevnika, Delo Prodaje, pokojninske družbe A in M-Kapitala ...

Petan je sicer predsednik uprave DZS in od leta 2012 tudi Dnevnika, lastniško pa je povezan z Marino Portorož in Termami Čatež. Petan ima nekaj lastniških deležev tudi v drugih družbah, od bank do elektrodistribucijskih podjetij. 

Je tudi predsednik rokometnega kluba Krim.

Prvi mož Term Čatež je bil od 2008 do leta 2012, ko ga je zamenjal Sebastijan Selan, nekdanji direktor Sove. Čateške terme so tudi največja naložba DZS, ki jo od leta 1998 vodi Bojan Petan. Iz nekdanje DZS je ustvaril založniško-medijsko-turistični imperij, ki obvladuje deleže v precej pomembnih slovenskih podjetjih; poleg Term Čatež tudi ljubljanski Dnevnik in Delo Prodajo (največji slovenski distributer tiska), če naštejemo le nekatere.

Ime Petana se je v preteklosti povezovalo tudi z različnimi aferami. Kot eden od ustanoviteljev podjetja Softing je bil vpleten v afero Hypo, ki velja za eno od nikdar do konca pojasnjenih zgodb slovenske tranzicije.