Ljubljana - Slovenska ljudska stranka (SLS) je oživela idejo o ustanovitvi tehnične vlade. Menijo namreč, da je vlada Alenke Bratušek opravilno nesposobna.
Predsednike parlamentarnih strank, vodje poslanskih skupin in poslanca narodnih skupnosti so zato povabili na pogovor, ki naj bi bil prihajajoči torek. Kot so med drugim zapisali v vabilu, »se moramo zavedati, da bo v primeru, da bo Slovenija prisiljena zaprositi mednarodne institucije za denarno pomoč, vsaka naslednja vlada zgolj tehnične narave. Zato ni odveč razmislek, da tehnično vlado v Sloveniji oblikujemo sami, dokler imamo še možnost za to.«
In kaj o pobudi SLS menijo v koalicijskih strankah?
Igor Lukšič (SD): »Samo stranke, ki noče sodelovati v vladi, ker nimajo ustreznih kandidatov za ministre, in ki se bojijo volitev, se zavzemajo za tehnično vlado.«
***
Karl Erjavec (Desus): »Menim, da gre za akcijo iz obupa. Stranka je po odhodu v opozicijo in odstopu Radovana Žerjava z mesta predsednika stranke ugotovila, da ji pada podpora.«
»Očitno SLS išče pot v aktivno politiko. Stranka je bila spomladi povabljena v tehnično vlado (takrat je PS predlagala Mira Cerarja za predsednika tehnične vlade, op.p.), a je ponudbo zavrnila.«
»Vlada Bratuškove deluje. Med drugim se je z opozicijo dogovorila o vpisu fiskalnega pravila v ustavo in o spremembah referendumske ureditve.«
»O ideoloških temah, pa naj se opozicija dogovori sama. To, kar se je zgodilo v Rovtah, ni stvar vlade, saj je tam govoril prvak opozicije Janez Janša.«
***
Gregor Virant (DL): Državljanska lista je že po državnozborskih volitvah leta 2011 predlagala oblikovanje vlade narodne enotnosti, ki bi jo s širokim dogovorom oblikovale vse stranke ali vsaj dvotretjinska večina, vendar predlog pri ostalih strankah ni naletel na podporo.
Po razpadu Janševe vlade je Državljanska lista vnovič predlagala vzpostavitev vlade s široko podporo in tehničnim, nestrankarskim mandatarjem, vendar je njena prizadevanja v okviru takratnega sredinskega trojčka sabotirala prav SLS.
Zdaj, ko imamo opravilno sposobno vlado, ki intenzivno izvaja projekte za reševanje države iz gospodarske krize, pa je predlog za oblikovanje tehnične vlade neprimeren.
DL podpira vlado Alenke Bratušek in v njej intenzivno sodeluje. Z veseljem pa bi soglašali z razširitvijo koalicije s SLS in širšim političnim dogovorom o ključnih projektih.
***
Jani Möderndorfer (PS): Kolegi iz SLS, ki so bili še nedavno vladni partnerji, se dobro zavedajo, da priročnika za izhod iz krize ni. Do konkretnega svežnja ukrepov se bodo lahko opredelili zelo kmalu in upamo na njihovo državotvorno držo tudi takrat.
SLS je bila spomladi povabljena v vlado, katere mandatar bi lahko bil gospod Miro Cerar, torej so to, kar danes predlagajo, imeli možnost sooblikovati že pred meseci. Vendar so se odločili za, ta hip udobnejšo, opozicijsko držo in v tem kontekstu razumem tudi njihovo včerajšnjo pobudo.
PS si bo še naprej prizadevala za politično stabilnost v Sloveniji, saj je ta osnovni pogoj soočanja z gospodarsko krizo.
***
Ideja o tehnični vladi se ne zdi dobra opozicijskima NSi in SDS.
NSi: »V tem trenutku tehnična vlada ne bi rešila problemov Slovenije. Imamo vladno koalicijo, ki sicer deluje izredno slabo in ne predstavlja rešitve za izhod Slovenije iz krize, ampak ima večino v parlamentu in s tem tudi odgovornost. Rešitvi sta samo dve: nova vladna koalicija pri sedanji sestavi državnega zbora ali morebitne predčasne volitve. Nova Slovenija ponuja rešitve za izhod iz krize, zato že celo leto vlagamo popravke zakonov, s katerimi želimo vsaj malo izboljšati gospodarsko sliko države. Pri pobudi Slovenske ljudske stranke gre morda za željo o ponovnem sodelovanju v vladi. Za takšno sodelovanje ne potrebujemo tehnične vlade, ampak se SLS lahko priključi obstoječi vladni koaliciji in jim pomaga s svojimi predlogi. Morda pa ta poziv SLS kaže na strah pred morebitnimi predčasnimi volitvami.«
SDS na Twitterju: »Mogoče bi pa SLS potrebovala tehničnega predsednika, da ne bi vsakič usekala mimo in da ne izpade iz parlamenta.«
***
V SLS so včeraj predstavili dva predloga, ki ju bodo prihodnji teden predlagali vsem parlamentarnim strankam.
Prvi predlog je, da se bodo politične stranke zavezale, da se bodo do konca mandata izogibale vsem ideološkim temam. Drugi predlog je čimprejšnje oblikovanje tehnične vlade. »Po našem prepričanju nas lahko reši le to, da se vse stranke usedejo za mizo in naredijo jasne program, kaj je potrebno narediti v letu ali dveh, da se jasno dogovorijo o ukrepih, ki jih je potrebno takoj izvajati,« je dejal predsednik SLS Franc Bogovič.