Ljubljana - Državni zbor je po skoraj dvanajstih urah končal razpravo o interpelaciji zoper ministrico za izobraževanje, znanost in šport Majo Makovec Brenčič, ki je ob koncu razprave na očitke odgovorila na kratko. Med drugim je povedala, da se zaveda, da je odločbo ustavnega sodišča treba uresničiti, kar bodo po njenem prepričanju naredili z novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki je bil poslan v medresorsko usklajevanje. Na ministrstvu po njenih besedah tako postopke peljejo naprej, »pregledno in premišljeno«.
Makovec Brenčičeva je interpelacijo uspešno prestala. Za interpelacijo je glasovalo 18 poslancev, proti pa 48.
Ta interpelacija je bila koristna, je Danijel Krivec (SDS) ocenil, da so z razpravo o delu ministrice za izobraževanje Maje Makovec Brenčič dosegli veliko, ker je ministrica predlagala popravek sistema financiranja osnovnih šol, kar je zahtevalo ustavno sodišče.
Že pred interpelacijsko izredno sejo je bilo jasno, da SDS več kot to ne more doseči. Med strankami je glas za odstavitev ministrice napovedala le še NSi.
Bo SDS obtožila še premiera?
Z oceno o koristnosti interpelacije se je Krivec odzval tudi na kritike medijev in koalicijskih poslancev, da je SDS z »inflacijo« interpelacij šla predaleč.
Ministrico za izobraževanje je SDS interpelirala, ker je ustavno sodišče pred skoraj dvema letoma presodilo, da mora državni zbor do začetka letošnjega leta uzakoniti, da bodo obvezni programi zasebnih osnovnih šol financirani polno, in ne le 85-odstotno. Spor sta sprožili dve družini, ki sta za šolanje otrok na Osnovni šoli Alojzija Šuštarja morali (do)plačevati šolnino, podprl pa ju je tudi Zavod svetega Stanislava, ki je lastnik šole. Večina poslancev je po sodbi že trikrat zavrnila predlog SDS, da bi za te šole zagotovili dodaten denar.
Preobrat se je zgodil aprila letos. Pred tem je zdaj že nekdanji predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič v svojem zadnjem poročilu o delu sodišča ostro kritiziral politike zaradi ignoriranja sodb. Premier Miro Cerar se je odzval z obiskom Osnovne šole Alojzija Šuštarja, kjer je napovedal spremembo politike, ministrica za izobraževanje pa je po tem pripravila osnutek spremembe zakona o financiranju šol. Prejšnji teden je spremembo, ki zagotavlja več denarja tudi za Osnovno šolo Alojzija Šuštarja, še poslala v usklajevanje drugim ministrstvom in koalicijskim strankam. Nekoliko presenetljivo je poslanec SDS Tomaž Lisec opisano ravnanje premiera danes ocenil zelo kritično, da je »na zelo dobri poti k ustavni obtožbi«. Isti poslanec je premiera povabil tudi k usklajevanju s SDS, da bi skupaj poiskali rešitev in zagotovili dovolj glasov za uzakonitev rešitev, ki jih je zahtevalo ustavno sodišče, če ima premier težave s koalicijskima SD in Desusom.
Ti manjši vladni stranki sta skupaj z opozicijsko ZL lani predlagali spremembo ustave, da bi se izognili polnemu financiranju osnovnih šol, ki jih ustanavlja večinoma katoliška skupnost.
Spet soglasje za ravnatelje
Po zadnjem predlogu Makovec Brenčičeve bi država izenačitev že obstoječih šol zagotovila z dodatnimi 305.000 evri na leto za zasebne osnovne šole. Te bi bile za obvezni program polno financirane in ne bi več smele zaračunavati šolnin staršem, njihove programe pa bi država preverjala. Podrobno bi bil urejen tudi postopek nastajanja in preverjanja novih zasebnih osnovnih šol. Ministrica je opozorila, da je opaziti velik porast: v postopku so predlogi za tri nove osnovne šole in eno glasbeno šolo.
S sodbo ustavnega sodišča pa ni povezana dodatna novost, ki jo je predlagalo ministrstvo za izobraževanje: da bi o imenovanju in razrešitvi ravnateljev vseh javnih vrtcev in šol znova moral dati soglasje (in ne le neobvezno mnenje) tudi minister. Proti temu predlogu je danes že protestiral vodja poslanske skupine SD Matjaž Han, češ da vodi nazaj v prejšnji sistem. »Ne bi rad, da se politika vrne v osnovne šole,« je dejal Han.