Kolikšen del poročila o brezplačnikih bo javen?

Nataša Pirc Musar: DZ naj sam odloči, kolikšen del poročila preiskovalne komisije bo odprl za javnost.

Objavljeno
30. september 2011 17.38
Posodobljeno
30. september 2011 17.38
Pi. K., Delo.si
Pi. K., Delo.si
Ljubljana - Državni zbor bo moral po mnenju informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar sam odločiti, kolikšen del poročila preiskovalne komisije o brezplačnikih odpreti za javnost. Poslanec SDS Jože Tanko pa je medtem predsednico komisije Melito Župevc (SD) in generalno sekretarko DZ Mojco Prelesnik že pozval k umiku stopnje tajnosti s poročila.

Na preiskovalni komisiji so po pripravi končnega poročila o brezplačnikih Dobro jutro in Ekspres sporočili, da se morajo državnozborske službe v sodelovanju z informacijsko pooblaščenko uskladiti glede objave ugotovitev v javnosti.

Vendar je informacijska pooblaščenka v dopisu državnemu zboru, ki so ga z urada pooblaščenke posredovali tudi STA, pojasnila, da so oni pritožbeni organ, zato lahko odločajo le v konkretnem pritožbenem postopku. Državnemu zboru so tako v dopisu le neformalno svetovali.

Pri presoji vprašanja, ali gre v poročilu za prosto dostopno informacijo javnega značaja, je bistveno, ali so v poročilu tudi podatki, ki prestavljajo katero od izjem, po katerih se dostop lahko zavrne. Vendar, če se po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja oceni, da obstaja prevladujoč interes javnosti oziroma gre za podatke o porabi javnih sredstev ali v zvezi z opravljanjem javne funkcije, se dostop lahko dovoli.

V poročilu so po poročanju medijev tudi imena piscev za oba brezplačnika. Po današnjih navedbah Mladine so z brezplačnikoma sodelovali trije novinarji Slovenske tiskovne agencije, en novinar Multimedijskega centra Radiotelevizije Slovenija ter en iz Slovenskih novic. Dva pisca prihajata iz Reporterja, še en pa iz Demokracije. Med pisci je po podatkih Mladine tudi sodelavec revije Kapital.