Ljubljana − Povsem soglasno in brez razprav so poslanci v mandatno-volilni komisiji danes ugodili prošnji poslanca ZL Mihe Kordiša in mu dodelili službeno poslansko stanovanje. Poslanci, ki so za to zaprosili, so poslanska stanovanja večinoma dobili že na začetku mandata septembra 2014. Takrat je državni zbor razpolagal z 49 poslanskimi stanovanji, poslanci so jih zasedli nekaj več kot polovico.
Dodeljevanje stanovanj poslancev je nekaj prahu nazadnje dvignilo septebra lani, ko je za stanovanje zaprosil še vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec. Dodelili so mu ga pa z odložnim pogojem, da mora najprej odpovedati pogodbo za stanovanje, ki je imel že najeto. A Mesec se je poslanskemu stanovanju po pol leta odrekel in več ne živi v njem, so nas opozorili iz državnega zbora.
Po pravilih lahko načeloma za službeno stanovanje zaprosijo poslanci, ki domujejo več kot 60 kilometrov od državnega zbora ali če tako daleč stran stanuje njihov zakonec ali zunajzakonski partner.
Takoj po zadnjih volitvah velikega interesa za poslanska stanovanja ni bilo. Takoj so jih dodelili le 26 poslancem, od tega osmim, ki so bili poslanci že v prejšnjem mandatu.
Strošek za poslansko stanovanje ni visok, na začetku mandata je najemnina in obrabnina za poslansko stanovanje v velikosti 19,44 kvadratnega metra znašala 90 evrov, za stanovanje v velikosti 66 kvadratnih metrov pa 300 evrov.
Interes zanje morda ni bil zelo velik tudi zaradi tega, ker poslanci s službenimi stanovanji izgubijo pravico do povračila za prevoz na delo, ki je v preteklosti med poslanci, ki so se vozili iz oddaljenih krajev, znašal tudi slabih 400 evrov na mesec.













