Kovačič vložil ustavno pritožbo zaradi referendumskega datuma

Pobudnik referenduma je prepričan, da je odlok o njegovem razpisu neustaven. 

Objavljeno
05. julij 2017 14.59
Referendum
Sandra Hanžič
Sandra Hanžič

Ljubljana − Vili Kovačič, vodja civilne iniciative Davkoplačevalci se ne damo in pobudnik referenduma o zakonu o drugem tiru, je ustavnemu sodišču včeraj predal ustavno pritožbo zaradi datuma referenduma. Sodnike poziva, naj sprejmejo predlog za začasno zadržanje ter prednostno obravnavajo odlok o datumu referenduma.

Poslanci so ga v torek določili s 24. septembrom, vendar se Kovačič zavzema, da bi zaradi večje udeležbe, s tem povezane demokratičnosti rezultata ter ekonomičnosti potekal skupaj z novembrskimi predsedniškimi volitvami. Priznal je še, da ga skrbi, da zaradi neugodnega datuma ne bi dosegel kvoruma.

Poleg tega 30-dnevna referendumska kampanja ne sme segati v čas poletnih in parlamentarnih počitnic, je prepričan. Kot kaže, se bo začela že zadnji teden v avgustu, ko so državljani še na dopustu.

 Miha Jazbinšek in Vili Kovačič. Prvi se sprašuje o smotrnosti trase, drugi o demokratičnosti datuma referenduma. Foto: S. H./Delo

Ko ima državni zbor več možnosti, mora odločiti o najboljši, da bi zavaroval demokracijo. Kot pravi Kovačič, se evropske države zavezemajo, da bi povečale udeležbo državljanov pri odločanju, pri nas pa je tendenca, da čim manj ljudi odloča o čim več stvareh. Spomnil je, da kombinacija referenduma in predsedniških volitev ni novost, saj so leta 2007 volitve potekale sočasno z referendumom o zavarovalništvu.

Preprečevanje vojakom, da bi sodelovali v predreferendumski kampanji

Odlok je po njegovih besedah neustaven, saj predsednik državnega zbora Milan Brglez (izbira datuma je sicer v domeni vseh poslancev, ne samo prvega med njimi) ni upošteval, da je na ustavno sodišče vložena ustavna pobuda.

Junija se je namreč že obrnil na ustavne sodnike, saj je želel presojo delovanja obrambnega ministrstva, ki je menda svoj sindikat zastraševalo zaradi pomoči pri zbiranju podpisov za referendum. Sodišče do danes o tem še ni odločilo, zato je kršitelju − ministrstvu − še naprej dana možnost kršenja pravic.

Zavzema se, da bi ustavno sodišče kar samo določilo datum referenduma.

Tir ni pravilno umeščen v prostor

Na tiskovni konferenci je spregovoril tudi Miha Jazbinšek, ki je podvomil o zakonitosti prijave podjetja 2TDK, družbe za razvoj projekta drugi tir, na tako imenovani bleding razpis. Ta se izteče 14. julija, prijava pa je po njegovem mnenju nelegitimna zaradi prometnih in ekoloških rešitev ter manjkajoče finančne konstrukcije. Gradbeno dovoljenje imajo na pristojnem ministrstvu samo za enojni tir, medtem ko minister Peter Gašperšič obljublja dvotirno progo.

Za gradnjo drugega tira se sicer zavzema, a naj ta poteka po drugi trasi, bolj oddaljeni od sosednje Italije. Njegov, tako imenovani Jazbinškov predlog predvideva drugo traso, zaradi katere bi bilo treba zgraditi šest predorov in en viadukt manj. Trasa, ki jo je določilo infrastrukturno ministrstvo, je po njegovem mnenju bila določena na koruptiven način. Jazbinšek zato razmišlja o naznanitvi suma zlorabe javnih sredstev.