Milojka Kolar Celarc ostaja ministrica

Za odstavitev ministrice je bilo 24 poslancev, proti 49. Möderndorfer se je zmotil.

Objavljeno
18. oktober 2016 15.44
Državni zbor interpelacija
Peter Jančič
Peter Jančič

Ljubljana – Stopili ste v prevelike čevlje, pa še z glivicami, je položaj ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc ocenila Jelka Godec (SDS). A njen predlog, da bi ministrico odstavili, je bil brez možnosti za uspeh že od jutra, ko so iz Desusa napovedali, da ministrice, čeprav so jo kritizirali, ne bodo rušili.

Möderndorfer za interpelacijo

Izpis glasovanja kaže, da je ministrico ubranilo 49 poslancev treh koalicijskih strank (SMC, Desus, SD).
Nekoliko presenetljivo pa je za razrešitev ministrice ob 23 poslancih SDS, NSi in Bojanu Dobovšku glasoval Jani Möderndorfer (SMC).

Ko smo preverjali, zakaj se je to zgodilo, nam je Möderndorfer pojasnil, da se je tik pred polnočjo pri glasovanju zmotil. Pred tem je ministrico javno, jasno in  nedvoumno podprl.

Med poslanci Desusa  se je vzdržal Tomaž Gantar. Med vzdržanimi ali manjkajoči je bilo vseh šest poslancev ZL.

Igra usode je, da morate reševati problem, ki ste ga sami sprožili, je pred glasovanjem nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar (Desus) ocenil, da ima zdravstveni sistem finančne težave zaradi ravnanja sedanje ministrice ob uvajanju DDV, ko je na ministrstvu za finance zagovarjala višjo obdavčitev. Ta je pozneje prizadela zdravstvene zavode. O polemikah med poslanci, ali ukiniti koncesije v zdravstvu, za kar se zavzemajo levičarske stranke, je Gantar pripomnil, da to ne bo odpravilo pomanjkanja denarja, kar je pravi problem, in pozval, naj zagovorniki javnega zdravstva raje poskrbijo, da bo za javno zdravstvo tudi denar v proračunu.

Kolar Celarčeva je po uspešno prestani interpelaciji dejala, da podpora poslancev zanjo pomeni še dodatno zavezo, da uresničijo potrebne spremembe. »Na koncu dneva je pomembno, katere vrednote človek spoštuje, v kaj verjame in za kaj se bori,« je dejala.

Tudi očitki, da ogroža javno zdravje

Politiko ministrice Milojke Kolar Celarc so predvsem iz SDS ves dan ostro kritizirali, a možnosti, da bi jo odstavili, ni bilo. Še zadnje dvome o tem je zjutraj odpravil nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar, ki je v imenu Desusa napovedal, da ne bodo glasovali za odstavitev, ker ima ministrica »polno podporo predsednika vlade Mira Cerarja«. Brez Desusa SDS niti teoretično ni mogla zbrati nujnih 46 glasov.

A Desus je poskrbel, da je SDS manjši cilj le dosegla. Sporočili so – enako kot SDS –, da so od ministrice v dveh letih pričakovali precej več. »Z nezadostnim ukrepanjem in napačnim izbiranjem prioritet, odlašanjem pri sprejemanju odločitev ministrica ogroža to, kar najbolj zagovarja: javno zdravje,« je dejal Gantar in ponovil, da reformne zakone, ki jih doslej ni bilo, zdaj pričakujejo tudi od premiera, ker je pred interpelacijo ministrico tako odločno podprl.

Dostopnost zdravstvenih storitev ni zagotovljena za vse enako in ni vedno dobra, kar dokazujejo vse daljše čakalne vrste, hkrati nič ne kaže, da se bo izboljšala, je vzroke, zakaj so predlagali odstavitev ministrice, povzela Jelka Godec (SDS), ki je med drugim dejala, da je ministrica obula prevelike čevlje, pa še z glivicami.

Kdo rešuje in kdo nagaja?

Ministrica za zdravje je odgovorila z napovedjo, da ne bo branila sebe, ampak politiko javnega zdravstva, o čakalnih dobah pa je opozorila, da je to kepa, ki se vali že sedem let, vzrok za podaljšanje čakalnih dob v njenem času pa je to, da se šele zdaj zbirajo vsi podatki.

Glavni spopad je največji del dneva potekal med največjima strankama: SMC in SDS. Zadnja je s kritiko ministrice poskušala prikazati, da SMC ni sposobna reševati težav v zdravstvu, denimo dolgih čakalnih vrst in korupcije, o kateri se šušlja, in da za težave v zdravstvenem sistemu nima in ne bo ponudila rešitev, povrhu se hvali le s tistim, kar so naredili drugi. Denimo s projektom urgentnih centrov, ki ga je začela prva vlada Janeza Janše, denar iz EU pa je bil pridobljen v času vlade Boruta Pahorja.

Očitki so bili tudi konkretni: da je za direktorja kliničnega centra vlada postavila Andraža Kopača brez dneva izkušenj v zdravstvu. Iz SMC so odgovarjali, da so dolge čakalne vrste in kadrovske težave v zdravstvu podedovali in da so tudi posledica varčevalnih ukrepov vlad, ki jih je vodila prav SDS. Zdravstveni sistem pa je v temeljih podedovan še iz socializma in je za prenovo, ki ni mogoča na hitro, res že čas. Projekt urgentnih centrov, ki ni bil v najboljši kondiciji, uspešno nadaljujejo, druge spremembe pripravljajo. SMC, je opozorila vodja poslancev največje stranke Simona Kustec Lipicer, ponuja rešitve za bolne in pomoči potrebne, in ne »interpelacij, stavk in blokad dela«. In s tem sprožila glasno negodovanje v klopeh SDS.

Z leve o zasebništvu

Manj v ospredju so bili poslanci SD, za katero je Bojana Muršič napovedala, da interpelacije ne bodo podprli, ker ruši javno proti zasebnemu. Podobno je Miha Kordiš (ZL) napovedal, da bo ministrico podprl, če bo predlagala ukinitev dopolnilnega zavarovanja in koncesij v zdravstvu, a napovedal, da se bodo pri glasovanju o interpelaciji vzdržali. Enako kot so se pri zadnji, ki jo je ZL sprožila proti ministru Petru Gašperšiču, vzdržali poslanci SDS.

Iz NSi, ki je interpelacijo proti zdravstveni ministrici pripravljala pred SDS, a jih je večja stranka pozneje prehitela, pa se je Jože Horvat začudil koaliciji, iz katere Karl Erjavec javno oceni zakon o lekarniški dejavnosti za skrpucalo, kar poslušajo ljudje, »ki čakajo ne vem koliko časa na zdravniške preglede«. Kakšen je položaj, pa je podobno kritično opisal Jernej Vrtovec (NSi): da bolniki umirajo, ker zaradi napačno vgrajenih inštalacij vdihujejo strupeni plin, hospitalizirani so na hodnikih, za otroke pa ljudje zbiramo zamaške in plastenke za operacije v tujini, ker jih javno zdravstvo ne plača.

Še interpelacija proti vsem

V tem mandatu je Milojka Kolar Celarc peta med interpeliranimi ministri. Prva je bila lani notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar (SMC), letos pa so sledili še zunanji minister Karl Erjavec (Desus), ministrica za delo Anja Kopač Mrak (SD) in minister za infrastrukturo Peter Gašpešič (SMC). Med temi je le malo manjkalo, da bi padla Kopač Mrakova: za odstavitev je bilo 43 poslancev, proti 38. Pred odločanjem je Desus premieru Miru Cerarju napovedal, da bodo glasovali za odstavitev ministrice iz najmanjše vladne stranke in vseh enajst poslancev je tako tudi glasovalo. Druga skrajnost je bil razplet pri ministru za infrastrukturo Petru Gašperšiču, ki mu je bila z le 13 glasovi za odstavitev in 48 proti izglasovana doslej rekordna zaupnica.

Zdravstveni minister je bil tokrat interpeliran četrtič. Glasovanji o nezaupnici pa sta bili doslej o Dušanu Kebru leta 2004, ko je bilo za razrešitev 28, proti pa 47 poslancev, in leta 2006 o Andreju Bručanu, ko je bilo za odstavitev 35, proti pa 43 poslancev.

V postopku v državnem zboru sta še dve interpelaciji: proti ministrici za izobraževanje Maji Makovec Brenčič, ker ni predlagala drugačnega financiranja zasebnih osnovnih šol, kar je zahtevalo ustavno sodišče, in proti celotni vladi. Obe je sprožila SDS. Na vrsti bosta verjetno na seji parlamenta, ki bo novembra.

Večina razprave je namenjena stanju v zdravstvu. Foto: Jože Suhadolnik/Delo