Mesto Slovenije je ob ključnih državah EU

Nemško-francoske pobude Predsednik Pahor pri nemškem kolegu Steinmeierju.

Objavljeno
14. marec 2018 13.35
Germany Slovenia
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin - Na dan imenovanja nove velike koalicije krščanskodemokratske kanclerke Angele Merkel se je z nemškim predsednikom Frank-Walterjem Steinmeierjem srečal tudi slovenski predsednik Borut Pahor, ki zdaj pričakuje nemško-francosko osvežitev evropskih pobud.

Nemčija in Francija se bosta potrudili, da bi šla Evropa skupaj naprej, verjame Pahor, a se še nismo dokončno izognili Evropi več hitrosti. »Sprejeti moramo težjo, a po moje pravilno odločitev, da smo z Nemčijo in Francijo.« Da si nihče ne želi delitev znotraj Evropske unije, je poudaril tudi nemški predsednik Steinmeier, če bo do njih prišlo, pa je po Pahorjevem mnenju naše gospodarsko in strateško mesto ob »dinamičnem povezovanju severne in osrednje Evrope«. Med predvolilno kampanjo pričakuje razpravo o prihodnji usmeritvi naše države, saj je za nekatere višegrajska usmeritev privlačna zaradi protiimigrantske drže te skupine, a čeprav moramo tudi z njo tako kot z vsemi drugimi državami ohranjevati dobre stike, sam zagovarja strateški in dolgoročni pogled na Nemčijo in Francijo kot državi, ki sta vlečni sili v osrednji in severni Evropi. Zunanjetrgovinsko in politično sodimo zraven, a ne bo šlo le za našo politično voljo, morali bomo biti tudi sposobni vožnje na takšnem hitrem vlaku: »Gre za konkurenčno gospodarstvo in javne storitve kot zdravstvo in šolstvo, ki so odprte v ta evropski prostor in sposobne dati najboljše.«


Borut Pahor z nemškim kolegom Frank-Walterjem Steinmeierjem. Foto: AP Pictures

Pomembno je tudi, da smo aktivni partner, ki lahko prispeva k zamislim prihodnosti, meni slovenski predsednik. »Nemci nas ne vidijo kot majhno državo, vidijo nas kot stabilno državo, na katero se lahko zanesejo tudi širše v regiji.« S predsednikom Steinmeierjem sta se ob tem dotaknila tudi odnosov s Hrvaško. »Če želimo po mirni poti uveljaviti odločitev sodišča, potem smo pač ubrali pravno pot.« Ta bo morda malo daljša, v vmesnem obdobju pa si Pahor želi dobrega sodelovanja s Hrvaško, kot kaže tudi prihodnja konferenca Brdo Brioni v Makedoniji. »To je pomembno za mir, stabilnost in vse druge procese na Zahodnem Balkanu, ki so zelo občutljivi.«

Po prepričanju slovenskega predsednika zdaj vsi razumejo, da ima Slovenija v rokah sodbo arbitražnega sodišča in da se bo ta slej ko prej uveljavila, od nas pa pričakujejo tudi preudarno državniško ravnanje, kar se nam bo po njegovem prepričanju tudi obrestovalo. In kaj misli o zahtevah predsednika Evropske komisije Jean-Claudea Junckerja, da morajo države Zahodnega Balkana pred vstopom v EU rešiti obmejna vprašanja? »Slovenija in Hrvaška sta obmejno vprašanje pred vstopom rešili z arbitražnim sporazumom,« je dejal. »Tako razumemo Junckerjeve izjave in tako nam jih je tudi posredoval.«

Ob zaostritvah med Rusijo Veliko Britanijo, ameriških trgovinskih grožnjah in drugih perečih vprašanjih sodobnih mednarodnih odnosov slovenski predsednik verjame, da so za njihovo reševanje vedno potrebna dva, zato je še toliko pomembno, da Evropejci prvi korak naredimo navznoter. »Če bo Evropa dala vsem partnerjem v globalni politiki in ekonomiji vedeti, da se prenavlja in postaja močnejša, nas bodo toliko manj skrbele te spremembe. Na te ne moremo v celoti vplivati, lahko pa smo močnejši partner, če smo bolj povezani.«

Pred srečanjem z nemškim kolegom je slovenski predsednik nastopil na letnem srečanju Nemškega združenja malih in srednjih podjetij BVMW ter se pogovarjal z obrambno ministrico Ursulo von der Leyen in predsednikom bundestaga Wolfgangom Schäublejem, v Potsdamu pa je obiskal brandenburškega ministrskega predsednika Dietmarja Woidkeja.