Poslanci SDS so včeraj v obravnavo državnemu zboru vložili predlog priporočil za vlado, med drugim, naj takoj neha izvajati vse aktivnosti, povezane s kvotami prosilcev za azil, ki so v Italiji in Grčiji. Predlagajo tudi spremembo predpisov tako, da se prepreči zlorabe pravice do mednarodne zaščite in da nihče, ki bi prišel v Slovenijo čez ozemlje varne države, ne bi mogel niti zaprositi za mednarodno zaščito. Po vzoru zakonodaje, ki jo obravnava Francija, naj bo, tako pravijo v SDS, nezakonit prehod meje opredeljen kot kaznivo dejanje. Vse to je po prepričanju opozicijske stranke potrebno, ker »pritisk migrantov na Evropo ne pojenjuje«, sistem kvot pa so vse članice EU nekako izigravale.
V SDS opozarjajo na nevarnost terorizma in na to, da več evropskih držav, med njimi Italija in Avstrija, napoveduje učinkovito zaporo svojih meja in vrnitev več deset tisoč migrantov v izvorne države. In ker migranti ne bodo mirno čakali na izgon, bi jih pot utegnila voditi skozi Slovenije.
Ker se volitve bližajo in se mandat državnega zbora izteka, je po naših virih malo verjetno, da bi priporočila plenarno obravnaval in sprejel, gradivo pa nakazuje tematiko in retoriko, s katero bodo stranke nagovarjale in prepričevale volivce v prihodnjih dveh mesecih.
Kaj kaže statistika? Slovenija je svojo zavezo, da bo sprejela 567 prosilcev za azil, kolikor je bilo določeno po solidarnostnem sistemu znotraj EU, že dala, a sta jih Italija in Grčija do zdaj poslali 253. Zadnja skupina je prispela februarja, od preostalih dveh članic je odvisno, kakšna bo nadaljnja dinamika.
Število ilegalnih prehodov
Na ministrstvu za notranje zadeve ocenjujejo, da začasne tehnične ovire služijo svojemu namenu, policija opravlja poostren nadzor na zeleni meji, stalno pa so povezani s pristojnimi službami sosednjih držav ter se sproti prilagajajo na razmere. S kolegi sodelujejo tako na operativni kot strateški ravni. Zagotavljajo, da so pozorni na vse meje in vse poti. Kljub temu ni mogoče natančno predvideti, kaj bo čez dva ali tri mesece.
V azilnem domu
Skoraj 70 prošenj so zavrgli ali zavrnili, 15 ljudem pa priznali status. Lani je mednarodno zaščito dobilo 152 ljudi, več kot polovica med njimi iz programa premestitve. Na ministrstvu za notranje zadeve pravijo, da Slovenija tako za veliko večino ostaja tranzitna država.