Ljubljana – Predsednik vlade Janez Janša je napovedal rekonstrukcijo vlade, z zahtevami po ministrskih zamenjavah pa se je oglasila tudi opozicija. Kljub temu ni veliko možnosti, da bi si koalicija privoščila politične pretrese, ki bi nastali z ministrskimi menjavami. Za zdaj.
Minister št. 1
Poslanka SD Majda Potrata je predsednika vlade Janeza Janšo ob začetku šolskega leta pozvala, naj razmisli o zamenjavi ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turka (SDS). Očitala mu je, da se na področjih, ki jih vodi, pojavljajo opozorila o politizaciji in zmanjševanju avtonomije. Kot konkreten primer je navedla predlog novele zakona o visokem šolstvu, ki po njenem mnenju odgovornost za posledice vladnih varčevalnih ukrepov prelaga na rektorje, saj bodo ti po novem lahko povečali delovni obseg zaposlenih na univerzi. Kritikam Majde Potrate se je pridružil tudi prvi sindikalist sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Branimir Štrukelj. Superminister je odgovoril, da mu je žal, da se dogaja »brušenje nožev«, pozive k odstopu pa zavrnil, češ da si prizadeva za resorje, ki jih pokriva. »Mi si želimo kakovostno šolstvo, ne moremo pa si privoščiti dragega šolstva,« je povedal Žiga Turk, ki je sicer pomemben član vladajoče stranke, njegov položaj v vladi pa se zdi trden.
Ministra št. 2 in 3
Bolj institucionalen pristop bodo ubrali v Pozitivni Sloveniji. Na četrtkovi seji parlamentarnega odbora za notranjo politiko bodo predlagali, naj premier Janša razreši ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka. Očitajo mu, da so njegovi pogledi na vodenje in delo policije nezdružljivi s temeljnimi načeli demokratične in pravne države, in pri tem izpostavljajo novo policijsko zakonodajo, ki da ruši operativno avtonomijo policije in tožilstva. Za zgleda navajajo odstop generalnega direktorja policije Janka Gorška in predvideni odhod Roberta Črepinka z vrha NPU.
Parlamentarci bodo tako razpravljali o uradnem predlogu Gorenakove razrešitve, a ker opozicija v odboru nima večine, ni pričakovati, da bodo takšen sklep tudi izglasovali in ga uradno naslovili na vlado. V največji opozicijski stranki v predalu še vedno hranijo tudi interpelacijo zoper finančnega ministra Janeza Šušteršiča, a je po zagotovilih predsednika stranke Zorana Jankovića ne bodo vložili. Minister Državljanske liste bi moral prvi na zagovor v parlament zaradi zapletov pri dokapitalizaciji NLB junija letos.
Ministra št. 4 in 5
O ministrskih rošadah se je razpravljalo tudi v koaliciji, ko je predsednik vlade na glas zagrozil z zamenjavo kmetijskega ministra Franca Bogoviča. Predsedniku SLS Radovanu Žerjavu je v pismu predlagal, naj razmisli o zamenjavi ministra in podpredsednika svoje stranke, češ da barjansko obvoznico prepočasi umešča v prostor. Kmetijski minister si je zamere menda nakopal tudi zaradi nasprotovanja menjavi vodstva energetske družbe Gen.
Žerjav in Janša sta se zaradi tega na koalicijskem vrhu celo sporekla, toda na koncu so se koalicijski partnerji vendarle dogovorili, da se bodo izognili novi politični krizi.
Že od začetka so očitne tudi razlike med premierovimi izjavami in stališči ministra za javno upravo in pravosodje iz Državljanske liste Senka Pličaniča. Vendar to vodstva Državljanske liste, ki se ministru ne namerava odreči, doslej ni pretirano vznemirjalo.