Ministrstvo za okolje dela prostor za NPU

Minister Gorenak se želi na vsak način znebiti dediščine Katarine Kresal – MKO pakira drugič v pol leta.

Objavljeno
29. avgust 2012 22.50
SLOVENIJA,LJUBLJANA,29.8.2011,MINISTRSTVO ZA OKOLJE IN PROSTOR. FOTO:MAVRIC PIVK/DELO
Anže Božič, notranja politika
Anže Božič, notranja politika
Ljubljana – Začela se je že druga selitev 148 uslužbencev okoljskega dela ministrstva za kmetijstvo. Selitev z Litostrojske nazaj na Dunajsko bo končana še ta teden, stala bo dobrih 25.000 evrov in veliko motenj dela. S tem bodo v »Matejevi palači« naredili prostor za selitev NPU in dela MNZ, ki se bosta v Šiško preselila sredi oktobra.

Odločitev za selitev okoljskega dela MKO h kmetijstvu v stavbo Slovenijalesa na Dunajski 22 in v nekdanjo stolpnico Astre na Dunajski 47 je vlada sprejela 29. marca letos. Torej le dobra dva meseca po tem, ko se je prejšnje ministrstvo za okolje in prostor iz več stavb ob Dunajski preselilo v »Matejevo palačo«, uradno pa palačo DSU na Litostrojski.

Do konca tedna naj bi bila selitev končana. Vendar smo mimogrede izvedeli, da ne gre vse tako gladko, predvsem pa je zaradi selitve zelo moten delovni proces. Uslužbenci še ne morejo uporabljati računalnikov, težave so tudi s telefoni, kar pa po drugi strani omogoča nekaj časa za prestavljanje ton papirjev iz škatel na police.

»Na ožjem ministrstvu za kmetijstvo in okolje bomo te dni preselili 148 uslužbencev. Selitev opreme in dokumentacije bo stala okoli 23.000 evrov. Selitev sistemske opreme in multifunkcijskih naprav pa z davkom 3469,20 evra,« so povedali na MKO.

Uslužbenci bodo zasedli poslovne prostore na Dunajski cesti 22 v velikosti 4608 kvadratnih metrov s pripadajočimi funkcionalnimi prostori v velikosti 971 kvadratnih metrov. Najemnina za to znaša 61.270,21 evra na mesec. Poleg tega bo MKO tudi v lastniških prostorih na Dunajski 47, ki obsegajo približno 1450 kvadratnih metrov, pripadajoči funkcionalni prostori pa približno 800 kvadratnih metrov.

Gorenak ni za dogovor s Hypo Leasingom

Uslužbenci okoljskega ministrstva bodo, tako kot predvideva vladni selitveni načrt, naredili prostor za selitev Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) in večjega dela ministrstva za notranje zadeve (MNZ). Preiskovalci najzahtevnejših kaznivih dejanj, njihovi šefi z ministrstva in del resornih služb se bodo namreč sredi oktobra dokončno preselili na Litostrojsko. Ministra Vinka Gorenaka ni prepričala niti ponudba Hypo Leasinga, ki je tako notranjemu ministrstvu kot izvajalcu selitve in ministrstvu za pravosodje in javno upravo pa tudi koordinatorju konec aprila ponudil ugodnejšo najemnino, če bi NPU ostal na Dimičevi ulici.

MNZ za najem spornih prostorov NPU za Bežigradom podjetju Ram Invest na mesec plačuje 136.000 evrov, ta pa Hypu za lizinški obrok odšteje 125.000 evrov na mesec in bi po plačilu zadnjega obroka postal lastnik stavbe. Pogodba je bila sklenjena med ministrovanjem Katarine Kresal, ki je trdila, da je za 13 evrov na kvadratni meter sklenila za državo ugoden posel, tedanja opozicija, katere del je bil tudi sedanji resorni minister Gorenak, pa ji je očitala, da je sklenila klientelističen posel z družinskim prijateljem Igorjem Jurijem Pogačarjem. Novi minister je zato na zahtevo vlade Janeza Janše v začetku aprila razdrl pogodbo z Ram Investom, a se zaradi šestmesečnega odpovednega roka NPU lahko preseli šele oktobra.

V družbi Hypo Leasing so se, da bi zavarovali svoj posel, sestali z ministrom in mu ponudili od 15 do 20 odstotkov nižjo najemnino in lastništvo stavbe po 20 letih. »V našem interesu je vsekakor, da posel s stavbo na Dimičevi živi naprej in poteka profesionalno. Za to pa je potrebno, da je v stavbi zanesljiv in korekten poslovni partner oziroma najemnik, kar država vsekakor je,« so zapisali v slovenski podružnici avstrijske banke. Da bi se rešili tveganega iskanja novih podnajeminikov, se je bil po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah pogodbi s Hypo Leasingom pripravljen odpovedati tudi Pogačarjev Ram Invest.

A na ministrstvu na omenjeno ponudbo niso nikoli uradno odgovorili. Vse doslej, ko so za Delo pojasnili, da je selitev na Litostrojsko zanje edina primerna rešitev. »Odločitev o selitvi je že sprejeta in potrjena na vladi in je nič ne more spremeniti,« so nam povedali na MNZ. Niso pa hoteli pojasniti, zakaj zanje ni sprejemljiva ponudba Hypa, s katero bi si prihranili selitvene stroške in ukvarjanje z logistiko. Na ministrstvu za pravosodje, kjer koordinirajo ministrske selitve, so zapisali, da je selitveni načrt vlada res potrdila, a bodo potrebne manjše dopolnitve.

Skrivnostni glede stroškov

V nasprotju z uslužbenci okoljskega resorja, kjer so glede stroškov selitve in najemnine novih prostorov zelo konkretni, na MNZ o številkah še molčijo. »Skladno z vladnim načrtom se bodo bistveno zmanjšali stroški najemnin za prostore, ki jih zdaj uporablja ministrstvo,« skopo odgovarjajo na Gorenakovem ministrstvu.