Mors je sporazumno razvezal pogodbo s Patrio

V Sloveniji bo ostalo 30 oklepnikov 8 x 8 od 135 dogovorjenih. Sporazum ne prinaša prekinitvene globe.

Objavljeno
05. september 2012 11.33
Posodobljeno
05. september 2012 12.06
Sa. G, De. K., notranja politika, Ni. Č., Pi. K., Delo.si
Sa. G, De. K., notranja politika, Ni. Č., Pi. K., Delo.si

Ljubljana − »Erjavčeva« oklepniška pogodba med Patrio in Morsom o nakupu 135 patrij v protivrednosti 278 milijonov evrov je bila sporazumno razvezana. Ministrstvo za obrambo je s podjetjema Rotis in Patria doseglo sporazum o ureditvi razmerij glede nakupa osemkolesnih oklepnikov.

Slovenija je doslej kupila 30 oklepnih vozil 8x8, z doseženim dogovorom pa novih naročil ne bo. Slovenija bi sicer morala po pogodbi letos prevzeti skupaj 86 vozil. Vse vzdrževanje in nadaljnje zagotavljanje rezervnih delov v obdobju življenjske dobe tridesetih osemkolesnikov neposredno prevzema finsko podjetje Patria, je dejal obrambni minister Aleš Hojs.

»Bolje novi cilji kot bataljon«

»Razveza je boljša kot reprogramiranje pogodbe, ker je šlo za nesprejemljive cene in ni bilo mogoče doseči sprememb pogodbe,« je danes dejal Hojs in poudaril, da je Slovenija po sporazumu oproščena vseh obvez, razen tistih, ki so nastale po osnovni pogodbi.

»Lahko bi dosegli reprogram pogodbe in nabavili še 20 oklepnikov ter jih skupno imeli 50 ali pa sklenili sporazumno odpoved pogodbe«, kar se je zgodilo včeraj.

»V pogodbi je tudi protikorupcijska klavzula«, je dejal Hojs in dodal, da cilji o nadaljnem nakupu vojaške opreme še niso postavljeni: »Slovenski strokovnjaki in strokovnjaki Nata se ravno v tem času dogovarjajo o ciljih sil, ki jih bo Slovenija morala izpolniti do leta 2020.«

Lani je bilo za osemkolesnike porabljenih 6,5 milijona evrov, potrebovali pa bi še približno deset ali dvajset takšnih vozil, meni minister Hojs. Po njegovem »operativnost vojske v tem trenutku ni ogrožena, je pa naša obveza do zavezništva, da vzpostavimo srednjo bataljonsko bojno skupino«.

Že dalj časa je namreč znano, da zgolj s tridesetimi tovrstnimi oklepniki vojska nikakor ne more oblikovati srednje bataljonske skupine, o kateri govori sprejeti srednjeročni obrambni program. Ostane ji le še, da na novo definira svoje cilje.

Crnkovič: potegnil sem kratko

Direktor Rotisa Ivan Črnkovič sporazumne razveze pogodbe o nakupu oklepnikov ni želel podrobneje komentirati. »Potegnil sem kratko in se s tem ne ukvarjam več. Zame je to preteklost,« je za STA dejal Črnkovič.

Dobava oklepnikov je tako zaključena v okviru 30 vozil. Vsi pogodbeniki so po doseženem sporazumu prosti vseh obvez, razen tistih, ki so nastali po osnovni pogodbi. Vse vzdrževanje in nadaljnje zagotavljanje rezervnih delov v obdobju življenjske dobe teh osemkolesnikov pa neposredno prevzema finsko podjetje Patria, je na današnji predstavitvi vsebine sporazuma povedal minister za obrambo Aleš Hojs.

Ivan Črnkovič je sicer aprila lani odločitev vlade, da ministrstvu za obrambo naloži, naj preveri možnost za reprogramiranje pogodbe, ocenil kot "normalno in običajno". Za ves razvit in pameten svet je običajno, da se mednarodne pogodbe ne razdirajo kar tako, brez dokazov za karkoli slabega, je tedaj povedal direktor Rotisa.

Hojs je danes poudaril, da reprogram pogodbe ni bil možen. Prejšnja vlada je namreč ministrstvu za obrambo naložila, naj skuša reprogramirati pogodbo v duhu drugačne oborožitve na oklepnikih. Pogodbeni partner Rotis pa na to ni bil pripravljen oz. je po ministrovi oceni za to ponujal nesprejemljivo ceno.

***

Spomnimo: skladno z razpisom iz leta 2005 bi moralo biti 90 od 135 patrij oboroženih s 30-milimetrskimi topovi, a je takratni obrambni minister Karl Erjavec v skladu z obljubo, da bo država kupila 135 vozil za 278 milijonov evrov, oborožitev patrij oklestil. Tako je 25 osemkolesnikov »čez noč« ostalo popolnoma neopremljenih, večina ostalih pa naj bi bila oborožena le z 12,7-milimetrskimi mitraljezi. A s tem orožjem, vodenim z Elbitovimi postajami, so na testiranju nastale težave.