Ljubljana - Pobudnik zakonodajnega referenduma o družinskem zakoniku in vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc je danes na ustavno sodišče vložil odgovor na zahtevo za presojo ustavnosti referenduma.
»V našem odgovoru smo zavrnili vse argumente državnega zbora, s katerim želi preprečiti družinski referendum,« je pred oddajo odgovora pojasnil Primc, ki ocenjuje, da so argumenti DZ proti razpisu referenduma »na trhlih nogah«.
Civilna iniciativa za družino in pravice otrok ustavno sodišče prosi, da o družinskem zakoniku odločijo po premisleku. V iniciativi predlagajo, da se referendum o družinskem zakoniku izvede sočasno s predčasnimi parlamentarnimi volitvami.
Argumenti »za« referendum
V civilni iniciativi odločno nasprotujejo interpretaciji načela enakosti pred zakonom, kot jo podaja predlagatelj v podporo izenačevanju različnih oblik življenjskih skupnosti. Prepričani so, da v zakonsko zvezo ali zunajzakonsko skupnost pod povsem enakimi pogoji svobodno vstopijo vsi, ki izpolnijo kvalifikatorne pogoje zanju. »Sorodstveno povezani, istospolno usmerjeni, poročeni, otroci, poslovno nesposobni in poliamoristi, ki omenjenih kvalifikatornih pogojev ne izpolnijo, po prepričanju civilne iniciative niso diskriminirani,« ocenjujejo v iniciativi.
V civilni iniciativi ugotovljajo, da predlagatelj, ministrstvo za delo, zakonik razume predvsem kot zakon, ki je namenjen urejanju pravnega položaja istospolnih skupnosti v slovenskem pravnem redu.
»Družinskega zakonika se zato ne izčrpa zgolj v ureditvi konkretnih vprašanj, povezanih z družinskimi razmerji. Njegova vloga bi morala biti namreč tudi v krepitvi in spodbujanju družinskega življenja ter odgovornega materinstva in očetovstva. Z družinskim zakonikom bi morali vzpostavljati najboljše možne pogoje za kakovostne in odgovorne odnose med starši in otroki ter spodbujati pozitiven odnos do družinskega življenja v družbi,« poudarjajo v civilni iniciativi.
V primeru, da bo ustavno sodišče pravočasno odločilo, Primc napoveduje, da bodo storili vse, da bi v najkrajšem času zbrali podpise in jih vložili v DZ. »Menimo, da bo imelo ustavno sodišče na podlagi naše dokumentacije zelo lahko odločitev, da bo odločilo, da je družinski referendum ne samo dopusten ampak tudi potreben,« je še dejal.
Glede možnosti, da ne bi dovolilo izvedbe referenduma, Primc pravi, da je ustavno sodišče zadnja pravna stopnja v državi, proti kateri se s pravnimi sredstvi ne da boriti. »Mi to dejstvo poznamo in ga tudi spoštujemo,« je dejal.
V Civilni iniciativi verjamejo, da ni večje potrebe in koristi za otroka, kot ta, da ima skrbna in ljubeča mater in očeta.
Kresalova in Blažič upata, da referenduma o družinskem zakoniku ne bo
Predsednica LDS Katarina Kresal je v tvitu izrazila upanje, da referenduma o družinskem zakoniku ne bo; ne ob volitvah ne pozneje. Koordinator kampanje Za vse družine Mitja Blažič pa je za STA zapisal, da se Civilna iniciativa za družino in pravice otrok niti v odgovoru ustavnemu sodišču ni odrekla ponavljanju neresnic in zavajanju.
»Čas je, da pometemo s predsodki, zaključimo nespodobno debato o manjvrednih in večvrednih družinah in vsem otrokom zagotovimo ljubeče okolje,« je v odzivu zapisala Kresalova.
Blažič pa je zapisal, da se celo v odgovoru ustavnemu sodišču t. i. civilna iniciativa za argumentiranje sistemske diskriminacije istospolnih parov in družin ni odrekla ponavljanju neresnic, zavajanju in namenskemu napačnemu interpretiranju nekaterih dejstev. »To me zelo žalosti. Srčno upam, da bo sodišče tovrstno početje razpoznalo,« je zapisal Blažič.