Janši pa se je premoženje nesorazmerno in nepojasnjeno povečalo za najmanj 210.000 evrov. Poleg tega je komisija ugotovila, da se je pri nepremičninskih poslih okoristil za približno 100.000 evrov, pri čemer je bil posel po ugotovitvah komisije obremenjen z izrazitimi korupcijskimi tveganji in sumi zlorabe položaja.
Virant: Odstop obeh!
Ugotovitve KPK so tako obremenjujoče, da bi morala Janez Janša in Zoran Jankovič odstopiti z javnih funkcij, je bil včeraj odločen predsednik državnega zbora in koalicijske stranke DL Gregor Virant. Na vprašanje, kaj bo to pomenilo za koalicijo, pa je dejal, da »bo gotovo imelo neke politične posledice«, a da sta zdaj na potezi Janša in Janković, »drugi se bomo odločali po tem, ko se bosta odločila onadva«. Virantovim kritikam sta se pridružila tudi predsednika koalicijskih SLS Radovan Žerjav in Desusa Karl Erjavec.
Predsedniki koalicijskih partneric so se o nadaljnjih korakih včeraj zvečer pogovarjali za zaprtimi vrati. Po štiriurnem sestanku je pred mikrofone stopil le Virant, a je bil glede razpleta politične situacije in razčiščevanja med partnerji redkobeseden. »Premier nima meni kaj pojasnjevati, on je lahko svoje pojasnil KPK,« je dejal prvak DL, usode vlade pa ni hotel napovedovati. Pač pa je Janša v Odmevih dejal, da bo svoji SDS ponudil odstop s položaja predsednika stranke, in če ga bo sprejela, bo odstopil tudi kot premier.
Prostora za interpretacije
A Slovenija ima žal takšen protikorupcijski okvir, da konkretnih sankcij za tovrstne kršitve tako rekoč ni, dodaja Klemenčič. »Posledice so lahko le dvojne: ali nas vse skupaj zaprejo, ker smo neutemeljeno očrnili najvišje predstavnike države, ali pa se sprejmejo odgovornost in ustrezni ukrepi. V nasprotnem primeru nima nobenega smisla več, da komisija še obstaja.«
»Če bi bilo vse to res, sploh ne bi smel biti na funkciji,« se je odzval Janša, Janković pa je v sporočilu za javnost povedal, da očitek komisije v celoti zavrača, »saj gre za stare zadeve, ki so bile javnosti že velikokrat pojasnjene«. Po njegovem KPK ni odkrila korupcije, ampak le možnost korupcijskega tveganja, »kar pa odločno zavračam«.
Klemenčič napoveduje, da bodo zadeve predali pristojnim organom; nekaj od tega so že storili. Sicer pa je KPK odločitev sprejela soglasno. Pri predsednikih drugih strank, Karlu Erjavcu (Desus), Ljudmili Novak (NSi), Borutu Pahorju (prej SD), Gregorju Virantu (DL) in Radovanu Žerjavu (SLS), kršitev ni ugotovila.