Največ pozornosti v prvem letu mladim zdravnikom

Zdenka Čebašek Travnik zdaj z vsemi pooblastili. Pri reformi namerava tvorno sodelovati s politiki.

Objavljeno
13. februar 2017 21.42
vidic možina in čebašek travnik
Milena Zupanič
Milena Zupanič
Ljubljana – Psihiatrinjo Zdenko Čebašek Travnik, pred mesecem dni izvoljeno za predsednico zdravniške zbornice, je danes – kot zahteva formalni postopek – za štiriletni mandat potrdila še skupščina zbornice. Zbornico je prevzela iz rok Andreja Možine.

»Zbornica mora ostati trdna in močna opora vseh članov, ne glede na delovnopravni status,« je dejala Zdenka Čebašek Travnik članom skupščine, ki so veliko zanimanje za nove razmere na zbornici izkazali z veliko, skoraj 90-odstotno udeležbo. S tem je izrazila strinjanje z ugotovitvami prekaljenih poznavalcev sistema Andreja Možine in Konrada Kuštrina, ki sta opozorila, da hoče politika z vsiljevanjem prostovoljnega članstva zbornico uničiti, zdravništvo pa s tem obglaviti.

Zdenka Čebašek Travnik, nekoč varuhinja človekovih pravic, sicer pa zaposlena na Psihiatrični kliniki Polje, se bo zavzemala za profesionalizem, svoje delo bo gradila na pohvalah in konstruktivni kritiki, prvo leto pa bo namenila predvsem mladim zdravnikom, »da ne bodo po diplomi več mesecev čakali«, je napovedala. Mlade namerava številčneje vključiti tudi v osem zborničnih odborov, s spremembo statuta pa ustanoviti še odbor za prihodnost, ki se bo ukvarjal z mladimi. Napovedala je takojšnje znižanje članarine, saj je zbornico prevzela v dobrem finančnem stanju. Že kmalu pričakuje pogovore s politiki, pri zdravstveni reformi namerava z njimi tvorno sodelovati.

Novo širše vodstvo

Skupščina je danes izglasovala tudi širše vodstvo zbornice, ki ga je predlagala nova predsednica. Vesna Pekarović Džakulin bo nova predsednica odbora za osnovno zdravstvo, prof. dr. Mitja Lainščak bo na čelu odbora za bolnišnično in specialistično zdravstvo, Matjaž Gorkič za zobozdravstvo, Gregor Prosen sveta za izobraževanje, prof. dr. Bojana Pinter za strokovna medicinska vprašanja, Zdenko Šalda za pravno-etična vprašanja, mag. Irena Manfredo za socialno-ekonomska vprašanja, dr. Matevž Gorenšek pa bo predsednik odbora za zasebno dejavnost.

Andrej Možina, na čelu zbornice zaradi neuspelih lanskih volitev pet let, se je poslovil z orisom čedalje večje agonije slovenskega zdravstva, ki da postaja vse bolj podobno zdravstvu izpred 25 let. »Ne dopustite razprtij zdravništva,« je pozval kolege k enotnosti.

Za optimista se je izrekel Marko Bitenc, predsednik zbornične skupščine, ki je poudaril, da so zdravniki sposobni uravnavati lastni poklic in da le samoregulacija poklica lahko zagotovi kakovostno obravnavo bolnikov. Dvostopenjske uspešne volitve predsednika zbornice so po njegovih besedah lahko zgled demokracije vsem drugim institucijam v državi skupaj s parlamentom. »Tako smo dokazali, da želimo zdravniško zbornico ohraniti in jo krepiti,« je dejal.

Odrta vrata vsem

Zdravniška zbornica izvoli svojega predsednika s 50-odstotno večino, česar v prvem krogu volitev, ko je bilo pet kandidatov, ni mogla doseči. V drugem krogu sta se pomerila Možina in Čebašek Travnikova, ki je Možino premagala za malenkost (86 glasov). To bi lahko kazalo na težave v nadaljnjem vodenju zbornice, saj je članstvo glede na izid volitev očitno razklano. Najbrž je temu pripisati, da je Čebašek Travnikova ob koncu svojega prvega nastopa danes pred skupščino zbornice dejala, da so »vrata naše skupne zbornice odprta vsem članom, ki bi se nam na opisani poti želeli pridružiti«. Že izkušeni Možina je novi predsednici čestital k izvolitvi in ji zaželel uspešno vodenje.