Tokratni že 10. kongres NSi, ki je bil tudi volilni, niso zaznamovale napetosti zaradi negotovosti o tem, kdo bo novi predsednik stranke. Ljudmila Novak je namreč kot edina kandidatka gladko dobila veliko večino delegatov (okoli 400 je bilo vseh). S te plati je bilo bolj zanimivo spremljati, koga vse bodo delegati izvolili v izvršni odbor. Pomenljivo sporočilo je, da v izvršilni odbor ni bila izvoljena Mojca Kucler Dolinar, ki po izključitvi Aleša Hojsa v NSi predstavlja opozicijo. Bo pa Kucler Dolinarjeva ostala del IO kot predsednica ženske sekcije v NSi.
Vodstvo stranke je na kongresu dovolj jasno predstavilo, kakšno politiko nameravajo predstavljati v prihodnje. Novakova je dejala, da se po večletnem delu v politiki nudi stranki in vsej Sloveniji kot oseba, ki želi prevzeti »odgovornost za prihodnost naše domovine.« Novakova je v nastopu kritizirala stanje na desnici in predvsem Janeza Janšo (ki ga sicer ni omenjala) in vlado oziroma njenega predsednika Mira Cerarja.
O Janši je govorila skozi naslednjo misel: »Čas je , da vsem, ki se nam posmehujejo, zaničujejo, lažejo o nas, povemo, da nam nikoli ne bodo vzeli volje in energije, da bi ljudem zagotovili normalno Slovenijo.« Zanimivo je blo, da je kmalu po izrečenih besedah, Janša na socialnem omrežju tviter počel ravno to.
Predsednica NSi je bila izjemno ostra, ko je komentirala okoliščine, ki so spremljale zakon o prikritih grobiščih in dostojnem pokopu. »Zakon deluje,« je dejala Novakova in na tej točki se je zahvalila Miru Cerarju in Borutu Pahorju, da sta veliko prispevala k pietetnemu ravnanju s posmrtnimi ostanki povojnih pobojev. Zavračajo pa ideološko konfrontacijo, kjer se prizadetost posameznika zlorablja za polarizacijo v družbi. »Ogromno rano na narodovem telesu pomagamo zapirati. Pomirjati in dajati upanje, za lepšo prihodnost, je naloga pravih političnih voditeljev. Sodbo prepuščajmo Bogu. Sramujejo pa naj se vsi z leve ali desne, ki bi radi delali politiko za svoje dnevne potrebe. Izkoriščati bolečino svojcev je barbarstvo brez primere,« je dejala Novakova.
Na drugi strani je predsednica NSi s prstom pokazala na Cerarja, da jim je v stranki dovolj govorjenja o politični stabilnosti. »To je sicer dobro, ni pa dovolj za uspešno gospodarstvo in razvoj. Smo proti mahanju etike brez vonja in okusa,« je poudarila Novakova. Na kongresu NSi je vodstvo stranke delegate bodrilo z besedami, da so »konservativni v vrednotah, liberalni v ekonomiji in socialni v civilni družbi. Spoštujemo družino, delo, red in poštenost.« Pozicije v slovenski politiki, da niso ne tranzicijska levica ne žlahtna desnica, želijo utrditi s kongresno izjavo Gradimo normalno Slovenijo, ki predstavlja izhodišče za oblikovanje tretjega stebra. Ta naj bi predstavljala oblikovanje »močne programske sredinske koalicije« za zmago na volitvah.
Mnogi udeleženci kongresa so se spraševali, kaj bi to bilo, med drugimi tudi Peter Jambrek, ki je nastopil na kongresu in predaval o prihodnosti Evrope. Novakova je kasneje pojasnila, da predstavlja tretji steber platformo za prevzem odgovornosti za prihodnost Slovenije. »O tem smo se veliko pogovarjali. Ostajamo desno sredinska stranka krščanskih vrednot, vabimo pa vse, s katerimi lahko uresničujemo svoj program. Vabimo predstavnike civilne družbe in strank, ki bodo podpirale naš program, in vse, ki se strinjajo, da je treba v Sloveniji nekaj spremeniti,« je pojasnila Novakova, kaj pojmujejo pod politično idejo tretjega stebra.
Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je bil glede tega bolj plastičen. »Začenjamo z operacijo 46 plus. Gre za program, ljudi in za bodoče partnerje, s katerimi nam bo po volitvah uspelo oblikovati koalicijo vsaj 46 poslancev za normalno Slovenijo. To je ambicija, da se vzpostavimo kot vodilna politična sila in motor sprememb.« Še drugi predstavnik nove energije v NSi, Jernej Vrtovec, poslanec in del ekipe predsednice stranke, je to pobudo predstavil na sledeč način: »Desnica v sedanji podobi, ko nekateri širijo sovraštvo in podtikajo, ne vodi v smer zmage. Potrebujemo novo desnico, ki bo zmerna, ne hujskaška in sovražna. Ki bo vesela in pozitivno gledala naprej. Le zavezniki bomo lahko gradili normalno državo. To je tretji steber. Gre za novo povezovanje v političnem prostoru. Nova sila, sredinska opcija, je novi Demos, cilj pa zmaga, prevzem odgovornosti in vladati za blaginjo vseh državljanov.«













