Sprememba referendumske ureditve pred vrati?

Po mnenju predsednika DZ Viranta je predlog sprememb referendumske ureditve ena od prioritetnih reformnih vprašanj.

Objavljeno
04. september 2012 11.47
Posodobljeno
04. september 2012 12.15
Ni. Č., Delo.si
Ni. Č., Delo.si

Ljubljana -  Predsednik državnega zbora Gregor Virant je glede sprejema ustavnih referendumskih sprememb optimističen: »S podporo spremembi smo zelo blizu potrebni večini, to je 60 glasovom poslancev,« je za STA dejal Virant. Za zdaj ima predlog načelno podporo 58 poslancev.

Do konca tedna bi lahko vložili predlog ustavne spremembe referendumske ureditve v parlamentarni postopek, je dejal Virant.

Po Virantovem mnenju jim ne preostane nič drugega, kot da pridobijo štiri poslanske glasove NSi. NSi sicer nasprotuje uvedbi kvoruma, za začetek postopka za razpis referenduma pa bi bilo po njihovem predlogu namesto sedanjih 2500 podpisov državljanov potrebnih 10.000 podpisov, overjenih na upravni enoti.

Virant ocenjuje, da bodo druge stranke, ki podpirajo ustavno spremembo referendumske ureditve, predlog NSi podprle in bodo tako dobili tudi glasove njenih poslancev.

35- odstotni kvorum

Parlamentarne stranke so se z izjemo NSi že spomladi načelno uskladile za sprejem te ustavne spremembe in se med drugim dogovorile za določitev 35-odstotnega kvoruma, ki bi bil potreben za veljavnost referenduma. Virant je sprva predlagal 40- odstoten kvorum oziroma da je izid referenduma veljaven, če se referenduma udeleži najmanj štirideset odstotkov državljanov, ki imajo volilno pravico.

Referendumske spremembe

• izid referenduma veljaven, če se referenduma udeleži najmanj 35 odstotkov državljanov, ki imajo volilno pravico (kvorum),

• referendum lahko predlaga 40 tisoč volivcev ali navadna večina v parlamentu,

• ne bo več mogoč referendum o zakonih s fiskalnimi posledicami, o naravnih nesrečah in tiste, ki se nanašajo na človekove pravice in temeljne svoboščine.

Pozitivna Slovenija (PS) je z načelno uskladitvijo predlagala, da bi ustavna sprememba začela vejati šele leta 2015. Brez te stranke in brez NSi pa sta za sprejem ustavne spremembe dva poslanska glasova premalo.