Ljubljana – Zadnje Gorškove izjave za medije nakazujejo, da je z mesta generalnega direktorja policije odstopil zaradi pritiskov po odmevni aretaciji novinarja Vladimirja Voduška. Toda zamenjava Gorška je bila pričakovana, odkar je nova vlada prevzela posle.
Bil je pač kader prejšnje notranje ministrice Katarine Kresal, ki je zaradi tega doživela celo eno od interpelacij. A zamenjava naj bi se zgodila šele jeseni, ko naj bi Gorenak spremenil postopek imenovanja in razrešitve generalnega direktorja policije, po katerem bi bil za to spet obvezen javni razpis.
Za Gorška je veljalo, da je nepolitična oseba, čeprav ga je imenovala Kresalova, saj ga je ministrici predlagala stroka, in ne politika. Njegov odhod je nakazal blog Gorenaka konec prejšnjega meseca: »… v policiji se ni spremenilo praktično nič, razen mojega prihoda, ki se kot minister zavedam svojih pristojnosti do policije in pričakovanj ljudi. Čaka me še veliko dela.«
Sledili so napadi provladnih rumenih medijev. Iz zadnjih Gorškovih izjav lahko razberemo, da je njegov nepričakovan odstop posledica dejstva, da je policija v prisluhe novinarju Vladmirju Vodušku ujela še premiera Janeza Janšo. Ali je k odločitvi prispeval še kakšen drug vzrok, pa ni znano.
Odzivi opozicije
»Z današnjim odstopom se je v policiji očitno začelo obdobje preciznega, temeljitega in usmerjenega spreminjanja,« je na svojem blogu zapisala nekdanja notranja ministrica Katarina Kresal.
»Zakon novi oblasti ni omogočil Gorškove zamenjave, zato so na njegovo delo vrgli senco dvoma in odšel je sam. Očitno je v danih razmerah ocenil, da svoje funkcije ne more več opravljati na primeren način. Ne glede na to, kdo opravlja funkcijo šefa policije, pa je predčasen odstop vzrok za visoko stopnjo pozornosti. Odstop v razmerah, ko policija več kot odlično dela – ravno včeraj je nekaj dobrih rezultatov predstavil tudi NPU –, pa je vzrok za zaskrbljenost,« je bila kritična Kresalova.
V največji opozicijski stranki PS so zapisali, »da je neusmiljeni kadrovski aparat največje vladajoče stranke odstranil še eno oviro na svoji poti«. »Stranka SDS je najprej prevzela pristojnosti nad delom državnega tožilstva, nato je začela posegati v delo tožilcev, zdaj pa se je še znebila direktorja, ki ni dopuščal vmešavanja v operativno delovanje policije. Pot do politične zlorabe represivnih organov je zdaj odprta,« so bili ostri v PS.
Prava besedna vojna pa se je na socialnem omrežju Twitter začela med Alešem Zalarjem (LDS) in ministrom Vinkom Gorenakom (SDS). Nekdanji pravosodni minister je namreč zapisal, da vsak odstop šefa policije v članici Evropske unije, ki varuje schengensko mejo, povzroči dvignjene obrvi v drugih državah. »Odstop zaradi razhajanj z ministrom pa še posebno, ker pomeni, da politika ne spoštuje avtonomnosti stroke,« je zapisal Zalar in namignil, da sta izredna seja DZ in interpelacija proti ministru le še vprašanje časa. »Že morda pišete kakega od omenjenih dokumentov. Vas morda plačajo?« mu ni ostal dolžan Gorenak in kratko »pričkanje« se je začelo.
Na Twitterju pa se je oglasil še en član LDS. Nekdanji šef Sove Iztok Podbregar, ki je pred kratkim odstopil z vrha stranke, je zapisal, da je vlada, ki v tako kratkem času zamenja ali prisili v odstop vse predstojnike subjektov nacionalne varnosti – Sove, vojske in policije –, arogantna.