Največje sindikalne zveze iz zasebnega in javnega sektorja so predsedniku vlade Janezu Janši poslale pismo, v katerem ostro nasprotujejo odpuščanju, popoldne pa sta se na kriznem sestanku sestali tudi obe pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja. Sindikati so prepričani, da odpuščanje ni protikrizni ukrep.
»To bi bila velika napaka, ki bi še bolj poglobila gospodarsko krizo,« ocenjuje Dušan Semolič, pri tem pa kaže na »izvirni greh« vlade: njene načrte, da prihodnje leto spravi proračunski primanjkljaj pod tri odstotke BDP, naj bi plačal javni sektor in socialna država, tudi upokojenci in prejemniki socialnih pomoči. Skoraj nič pa vlada ne stori pri proračunskih prihodkih, zato sindikati zahtevajo nove davke. »Vztrajamo, da je treba poiskati nove davčne vire in uvesti davek na finančne transakcije, ne pa odpuščati,« pravi Semolič.
Nesmiselni recept
Sindikati vladi pošiljajo tudi jasno sporočilo, da odpuščanje lahko ogrozi strukturne reforme, o katerih so sicer dosegli elementarno soglasje. »Zelo težko je pričakovati, da bi se javni uslužbenci odrekli zniževanju odpravnin v trenutku, ko vas mečejo na cesto,« napoveduje Štrukelj. Kljub kritikam sindikatov vlada proračunskim porabnikom že pošilja jasna navodila, da morajo znižati plačno maso, pri tem pa imajo na izbiro tudi odpuščanje.