Pahor bo na pet novih ministrov vezal zaupnico

Pahor je danes napovedal, da bo v najkrajšem možnem času parlamentu predlagal kandidate za pet ministrskih mest.

Objavljeno
19. avgust 2011 12.49
Posodobljeno
19. avgust 2011 12.58
Tanja Starič, Anže Božič, M. V., notranja politika
Tanja Starič, Anže Božič, M. V., notranja politika

Ljubljana – »Razvoj dogodkov potrjuje moje pomladanske napovedi, da se jeseni lahko začne nov val recesije. Nanjo je slovenska vlada pripravljena. Ker pa krizne razmere lahko regulira samo vlada, ki deluje s polnimi pljuči, bom v razumnem roku, kolikor bo mogoče hitro, parlamentu predlagal kandidate za ministre in na ta predlog vezal zaupnico,« je danes povedal predsednik vlade Borut Pahor.

S tem je presekal ugibanja, kako se bo razpletla vladna kriza, ki se je po odstopu ministrice Katarine Kresal, tega je danes potrdil tudi državni zbor (DZ), močno zaostrila.

Borut Pahor je napovedal, da bi sicer utegnila biti nova recesija »krajša in manj globoka«, vendar bo zaustavila okrevanje gospodarstva. Na to kaže ohlajanje nemškega gospodarstva in stagnacija francoskega. Slovenija se zdaj, v nasprotju z letom 2008, ko nas je kriza zalotila nepripravljene, »okoliščin, v katerih se je znašla Evropska unija, zaveda«, vlada pa pripravlja dve vrsti ukrepov.

Prvi bodo usmerjeni v ohranitev deležev slovenskih podjetij na tujih trgih, drugi pa v spodbujanje predvsem malih in srednjih podjetij v zaposlovanje. Brezposelnost sicer že četrti mesec pada, a Pahor napoveduje: »Moram biti realen in poudariti, da bomo priča temu ugodnemu trendu samo še nekaj časa.«

Do konca mandata

Predčasne volitve se bodo, če bo vlada dobila zaupnico, očitno umaknile z dnevnega reda. Pahor namreč pravi, da ima »ekipo zavzetih ljudi, z izkušnjami, energijo in znanjem«, ki bodo do konca mandata lahko uspešno prebrodili tudi drugi val recesije. Ker je za imenovanje ministrov dovolj navadna večina, je precej realna možnost, da bo Pahorjev predlog v DZ dobil dovolj glasov. SNS, nepovezani poslanci in Desus namreč podpore ministrskemu paketu še niso dokončno odrekli.

Kandidati za peterico ministrov, s katerimi se Pahor pogovarja, bodo po neuradnih napovedih znani že prihodnji teden. Za zdaj je znano le, da bo ministrstvo za kulturo verjetno vodil Jožef Školč. Pahor mora v desetih dneh sporočiti, kdo bo začasno vodil notranje ministrstvo; če do takrat še ne bo imel novega »ministrskega paketa«, utegne resor začasno voditi kar sam.

Pavel Gantar je potrdil, da bo 1. septembra oddal pisno odstopno izjavo. »Pričakujem, da bo do takrat znan nov kandidat ali kandidatka,« je povedal. Najresnejša med njimi je še vedno Darja Lavtižar Bebler (SD), ki je danes potrdila, da jo vodenje parlamenta zanima. Če pa bi to mesto pripadlo LDS, bi se zanj potegoval Ljubo Germič.

»Pojavilo se je več imen, vsa pa so takšna, ki jih jaz brez težav lahko podprem,« ocenjuje Gantar, ki je prepričan, da bo parlament to prvo preizkušnjo uspešno prestal.

Boj za vsak poslanski glas

»Z glasovanjem o zaupnici bo rešeno vprašanje, ali ima slovenska vlada podporo, da se spopada s temi izzivi. Nanje sem pripravljen, moji kolegi v vladi prav tako,« je danes zagotovil Borut Pahor. »Najkrajši možni rok«, v katerem bo Pahor predlagal ministre, je september.

To pomeni, da bomo najpozneje sredi oktobra vedeli, ali bodo volitve predčasne ali pa bo vlada lahko končala mandat. Po neuradnih informacijah iz stranke SD bo premier, tudi če bo dobil zaupnico, hkrati predlagal dogovor strank o datumu volitev. Če bo vlada preživela glasovanje, bodo te prihodnjo pomlad.

Poslanska preštevanja

Začenja se torej boj za vsak poslanski glas. Manjšinsko vlado bodo morda podprli tudi SNS, peterica nepovezanih poslancev in oba poslanca manjšin. »Lahko bo dana podpora, lahko pa tudi ne. Odvisno od predlogov ministrov. Mislim pa, da predsednik vlade ne sme pasti. To bi pomenilo predčasne volitve, kjer bi dobili le drugo plat iste medalje,« je povedal Franc Žnidaršič.

Ni še jasno, ali bodo proti vladi prav vsi poslanci Desusa. »O tem bomo v poslanski skupini govorili šele prihodnji teden, stališča predsednika Erjavca pa ne poznam,« pravi Joško Godec, Vasja Klavora pa, da je za predčasne volitve, vendar bo o odločitvi še premislil.

Jasno pa je, kdo bo zagotovo proti. Po besedah Franca Jurija bi v Zaresu »zaupnico zelo težko podprli, ker bi bilo to nedosledno do našega dosedanjega ravnanja«. Najbolj odločno za skrajšanje mandata vlade pa so seveda v SLS in v SDS. Rudolf Moge je povedal: »V SDS smo vsi poslanci podpisali, da smo za predčasne volitve. To pomeni, da se ta agonija reši, voljo pa prepusti ljudstvu.«

Kdo bo vodil DZ?

Dušan Kumer je povedal, da se bo SD prihodnji teden usklajevala z LDS o imenu novega vodje parlamenta, kar bo prva jesenska politična preizkušnja. Potrdil je, da je Darja Lavtižar Bebler najresnejša kandidatka: »Po mojem mnenju je ena boljših poslank. Ima večletne izkušnje, je tudi diplomatka z mednarodnimi izkušnjami.«

Franco Juri je potrdil, da bi Beblerjevo podprla tudi stranka Zares. Toda svoje kandidate - Ljuba Germiča in Antona Anderliča - ima tudi druga vladna stranka. Borut Sajovic je tako povedal, da je kandidatura Beblerjeve »zagotovo dober predlog«, a dodal: »Prepričani smo, da kakšen dober predlog lahko damo tudi v LDS.«

Borut Pahor je napovedal:

• ukrepe za pomoč izvoznikom in za spodbude malim in srednjim podjetjem za zaposlovanje,

• osnutka proračunov za leti 2012 in 2013,

• za 2. september pogovor s socialnimi partnerji o reformi trga dela, zdravstveni in novi pokojninski reformi

Postopek zaupnice

Glasovanje o zaupnici vladi je ena najkrajših in najpreprostejših poti do predčasnih volitev. Ker premier zaupnico veže na imenovanje petih novih ministrov, ki za izvolitev v državnem zboru potrebujejo navadno večino opredeljenih poslancev, je vladi zaupnica izglasovana, če je dosežena navadna večina. Če ni, mora državni zbor izvoliti novega predsednika vlade ali pa dotedanjemu premieru izglasovati zaupnico, za to pa je potrebnih 46 glasov podpore.

Če se ne zgodi niti prvo niti drugo in predsednik republike po posvetovanju s poslanskimi skupinami v 14 dneh ugotovi, da ni politične večine za izvolitev novega ali potrditev dotedanjega premiera ter da takšne pobude ne namerava dati katera od poslanskih skupin ali najmanj deset poslancev, mora predsednik republike po poteku 30-dnevnega roka od izglasovane nezaupnice razpustiti državni zbor in razpisati nove volitve. Ustava določa, da morajo biti v tem primeru nove volitve izpeljane najpozneje v dveh mesecih.