Pahor: Slovenija mora storiti vse, da obvaruje evro

Nezaupanje v reševanje krize v območju evra se je poglobilo, meni Pahor.

Objavljeno
03. november 2011 11.29
Posodobljeno
03. november 2011 11.29
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana – Dogodki v Grčiji so »ireverzibilni. Ni mogoče, da bi grška vlada reformulirala svoje stališče do tega vprašanja, saj je duh ušel iz steklenice. Finančni trgi so se odzvali. Nezaupanje v reševanje krize v območju evra se je poglobilo,« je premier Borut Pahor odgovoril na vprašanje Dela, kaj bi pomenil morebitni razpad grške vlade za reševanje krize.

V zvezi iz izjavo Merklove in Sarkozyja, ki sta v sredo izjavila, da Grčija ne bo dobila niti centa, dokler se ne bo izrekla o tem, ali želi ostati v območju evra, je Pahor dejal: »Poznam razmišljanja svojih kolegov, tudi obeh najpomembnejših, francoskega predsednika in nemške kanclerke. Še prejšnji teden smo sedeli skupaj in popolnoma razumem njuno stališče, ki sta ga sporočila v zvezi s tem. S srede na četrtek smo se enajst ur pogovarjali in pogajali z zasebnim sektorjem, da bi izpeljali reševanje grške krize tako, da Grčija ne bi bankrotirala. Ob napovedi referenduma – zdaj kaže, da ni bila sprejeta soglasno – smo bili neprijetno presenečeni. Ker se s tem vse vrača na ničelno točko. Ta odločitev je ireverzibilna, od te točke ni več vrnitve, da bi popravili stvari.«

Pahor je dodal, da je bil »med tistimi voditelji evroobmočja, ki so vseskozi opozarjali, da je dolžniška kriza strukturne narave in da se Evropa z njo spopada institucionalno nepripravljena. »Imamo eno valuto in 17 fiskalnih politik. Tako ni mogoče reševati valute.« Pahor sicer meni, da je evro za Slovenijo, ki je po njegovih besedah za Nemčijo in Nizozemsko tretja od izvoza najbolj odvisna država, zelo pomemben in da mora »storiti vse, da ga obvarujemo«.

Janša: Položaj v evroskupini se jasni

Na zaostrovanje grške krize so se odzvale tudi politične stranke. »V SDS ne moremo ostati neprizadeti zaradi zapletov, ki jih predstavlja napoved grškega predsednika vlade o referendumu, na katerem naj bi se Grki odločili, ali sprejmejo pomoč drugih držav EU, tudi Slovenije, čeprav s pomočjo prihajajo tudi omejitve. Upamo, da bo Grčija čim prej podprla ukrepe EU,« so sporočili iz največje opozicijske stranke. Predsednik SDS Janez Janša je včeraj popoldne po twitterju sporočil: »Položaj v evroskupini se končno jasni. Grčija je na poti do vlade narodne enotnosti. Referendum nikoli ni bil resna možnost.«

Po drugi strani je LDS  pozvala vlado, »naj glede na odločitev grške oblasti, da izvede referendum, takoj ustavi vsa nadaljnja izplačila Grčiji. Grčija gre očitno proti nadzorovanemu bankrotu, grška politika pa ni bila sposobna sprejeti odgovornosti za izpeljavo sprejetih mednarodnih obvez.«