Ljubljana – S povorko po ljubljanskih ulicah se bo danes zaključil teden Parade ponosa, ki je letos potekala pod geslom »Ja, in?«. Po besedah Nine Hudej, predsednice organizacijskega društva prireditve, opogumlja posameznike, da živijo, kar so.
Sporočilo tokratne Parade, pravi Nina Hudej, ni zelo politično, ampak je usmerjeno v skupnost. »Parada pod geslom Ja, in? opogumlja lezbijke, geje, bi- in transseksualce (LGBT), da si vzamejo svobodo biti in živeti, kar so. Praznujemo 30 let LGBT gibanja in veselimo se lahko, da se je v vseh teh letih marsikaj spremenilo na bolje. Da tokrat ne naslavljamo političnih akterjev, je posledica razočaranja nad politiko, ki po padcu družinskega zakonika na področju sistemske diskriminacije LGBT oseb ni naredila tako rekoč nič,« je strnila sogovornica in dodala, da želijo opozoriti na to, »da smo lezbijke, geji, bi- in transseksualci tukaj in da nas je vedno več. Za svobodo ne potrebujemo dovoljenja, zahtevamo pa enakost za vse.«
»V zraku je več kisika«
Kaj je danes drugače kot v začetku LGBT gibanja pri nas? »Vzpostavila se je infrastruktura, imamo najstarejši filmski festival v Evropi, nevladne organizacije, klube in kavarne, lezbično knjižnico, založbe, pa tudi razkrite posameznike v politiki, literarne nagrajence, lezbične in gejevske družine s posvojenimi otroki. Predvsem pa je kljub številnim poskusom, zgostiti in napeti ozračje, v zraku vendarle več kisika. A žal še vedno ne za vse, ki ga potrebujejo. In zlasti te želimo opogumiti, da sebi in drugim rečejo: »Ja, in?«. Ali kot bi rekel predsednik republike: »Sem gej, so what!«,« je odgovorila Nina Hudej.
Po njenih besedah LGBT gibanje od političnih strank pričakuje, da se v naslednjem mandatu, ne glede na to, kdo bo na oblasti, sprejme celovita zakonska ureditev, z upoštevanjem izhodišč, ki veljajo v zahodnih demokracijah ter standardov, ki so jih že postavila slovenska sodišča.
»Čeprav smo se letos želeli izogniti naslavljanju političnih strank, smo se zaradi predvolilnega obdobja odločili oblikovati izjavo, ki jo bomo predložili v podpis strankam. Pozvali jih bomo, da se zavežejo spoštovati človekove pravice in enakost za vse. Želimo, da se zavežejo sprejeti normativne ukrepe, ki bodo odpravili sistemsko diskriminacijo istospolno usmerjenih oseb, partnerstev in družin. Glede na deklarirano svobodomiselnost, človekovo dostojanstvo, spoštovanje pravne države večina strank s podpisom takšne izjave ne bi smela imeti težav.«