Ljubljana - Evropski poslanec (ELS/NSi) in predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle je odstopil kot član predsedstva Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), ki je bilo ustanovljeno v začetku leta 2011. Ostaja pa član VSO, ki ga je tudi pomagal soustanoviti.
Za ta korak se je odločil, ker se ne strinja z načinom, kako je bila na VSO sprejeta odločitev o vložitvi kazenske ovadbe proti štirim nekdanjim članom predsedstva republike. »V odločanje nisem bil vključen, ampak sem za to zadevo izvedel iz medijev,« je dejal in dodal, da noče dajati imena za zadeve, na katere ne more vplivati. Na vprašanje, ali se strinja z vložitvijo ovadbe, je odgovoril: »Če bi me kdo vprašal za mnenje, bi rekel ne na prazničen trenutek, ne po 25 letih.«
Predsednik VSO in nekdanji obrambni minister Aleš Hojs je za portal Nova24TV povedal, da je bil Peterle obveščen po elektronski pošti in je v pogovorih tudi sodeloval, čeprav se na glasovanju na koncu ni izrekel za ali proti.
VSO je ovadil štiri člane nekdanjega predsedstva republike Milana Kučana, Dušana Pluta, Cirila Zlobca in Matjaža Kmecla, ker so februarja 1991 sopodpisali Deklaracijo za mir, s katero so podpisniki ob upoštevanju prehodnega obdobja zahtevali Slovenijo brez vojske in vojaške industrije. V VSO so ob vložitvi ovadbe izrazili prepričanje, da so podpisniki s tem tik pred osamosvojitvijo zahtevali hitro in enostransko razorožitev Slovenije. Maja je VSO Kučana ovadil tudi zato, ker da kot predsednik predsedstva ni preprečil razorožitve teritorialne obrambe.