»Po analitičnem pogovoru« Cerar in Brglez zakopala bojno sekiro

Srečanje Cerar-Brglez je potekalo brez prič. Cerar ne vidi več vzroka za Brglezov odstop.

Objavljeno
13. februar 2017 11.57
DZ
Zoran Potič
Zoran Potič
Ljubljana - Prvi in drugi mož vladajoče SMC Miro Cerar in Milan Brglez sta v nedeljo popoldne »po temeljitem in analitičnem« pogovoru zakopala bojno sekiro, zgladila nesporazum in podredila osebna stremljenja interesom države in stranke. Skupna izjava na to temo naj bi pomenila konec krize v SMC.

Od takrat, ko je Miro Cerar 30. januarja na internem srečanju stranke predlagal Milanu Brglezu, naj odstopi zaradi soliranja ob potrjevanju zakona o tujcih, se najvplivnejšima predstavnikoma vladajoče stranke ni uspelo pogovoriti. Mnogi v SMC so po prvi priložnosti v sredo, 8. februarja, ko se jima ni uspelo srečati, začeli obupavati, saj so v četrtek namesto pomiritve lahko spremljali ločeni pisni izjavi Cerarja in Brgleza, iz katerih je bilo mogoče razbrati, da se je njun odnos znašel na točki nepovratka. Vendar se je po naših informacijah v petek zdelo, da se stvari vendarle utegnejo spremeniti, saj je Cerar poklical Brgleza in sta se dogovorila za srečanje. To je potekalo v nedeljo na neznani lokaciji zunaj Ljubljane, na njem pa sta bila navzoča le Cerar in Brglez, torej na štiri oči, kot je predlagal Brglez.

Skupna izjava, ki so jo v SMC objavili danes dopoldne, je rezultat več kot dveurnega pogovora, iz nje pa je mogoče izluščiti, da po srečanju Cerar ne vidi več vzroka za Brglezov odstop, potem ko mu je ta dal jasna zagotovila, da vzroka za nezaupanje ni več. »Predsednik Cerar je glede na ta zagotovila in pripravljenost Brgleza, da še naprej deluje v dobro stranke in države, odločil, da ne vztraja pri pozivu k umiku s položaja podpredsednika stranke SMC,« so zapisali v sporočilu za javnost.

Brglez je, če povzamemo, Cerarju razložil »svoja stališča, pojasnil položaj glede svoje vloge v stranki in osebne cilje, ki ga vežejo na SMC, ter jasno potrdil pripadnost ideji in projektom, ki jih stranka zastopa«.

Cerar in Brglez sta novo stran v poglavju SMC danes demonstrirala pred poslansko skupino in pozneje s skupnim mimohodom v družbi vodje poslanske skupine Simone Kustec Lipicer po hodnikih parlamenta do velike dvorane.

Po sporu v SMC koalicijski vrh

Potem ko so v SMC zgladili spor med Cerarjem in Brglezom, je iz prvih odzivov v koaliciji mogoče razumeti, da se je to zgodilo prepozno, saj je pred koalicijo še veliko dela. O tem bodo razpravljali v četrtek na koalicijskem vrhu.

Za četrtek, ko se bo predsednik vlade Miro Cerar vrnil s službene poti v Združenih arabskih emiratih, je predvideno veliko koalicijsko srečanje na Brdu pri Kranju, kjer bodo razpravljali o prioritetah dela koalicije v tretjem letu mandata. Po pričakovanju bodo največ časa posvetili svežnju zakonov v zvezi z zdravstveno reformo. Ministrica za zdravstvo Milojka Kolar Celarc je po dveh letih priprav konec lanskega in v začetku letošnjega leta objavila štiri zakone s področja zdravstva, v koaliciji pa pri večini še niso usklajeni - pri zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, zakonu o zdravstveni dejavnosti ter drugih. Ker je večina svežnja ukrepov iz zdravstvenega paketa šele v začetni fazi, je pred koalicijo vprašanje, kako hitro bodo sposobni spraviti strokovno težka in politično vroča vprašanja skozi zakonodajno proceduro. Ministrica Kolar Celarčeva si želi, da bi bil reformni sveženj pod streho do poletja, o čemer mnogi v poslanskih klopeh dvomijo.

Druga tema bo usklajevanje koalicije o vzpostavljanju demografskega sklada, na katerega veliko stavi Desus. V koaliciji se bodo seznanili tudi z razvojem projekta Drugi tir in z ukrepi na področju socialne politike. Med koalicijskimi partnerji je tudi večje razhajanje pri financiranju zasebnega šolstva (SD je skeptična do odločbe ustavnega sodišča, ki je po finančni plati izenačila javno in zasebno šolstvo), zato je pričakovati, da bodo tudi na tem področju poskušali poiskati skupna stališča. Koalicijski vrh je pomemben zlasti zato, ker bodo na njem začrtali delo koalicije v drugi polovici mandata, ko se vse politične stranke počasi že začenjajo pripravljati na nove parlamentarne volitve.