Pogajanja o reformi trga dela 21., malica in dodatek ostajata

Antauer začuden, da je vlada iz predloga umaknila malico in dodatek na delovno dobo.

Objavljeno
07. september 2012 15.12
hočevar SCT - delavci
Mario Belovič, notranja politika
Mario Belovič, notranja politika
Ljubljana – Pogajanja o reformi trga dela in pokojninski reformi se bodo nadaljevala čez 14 dni, saj je delodajalcem in sindikatom uspelo prepričati ministra za delo Andreja Vizjaka, da potrebujejo več časa za proučevanje obeh reform.

Pogajanja o pokojninski reformi se bodo v okviru delovne skupine tako začela 19. septembra, pogajanja o predlogu reforme trga dela pa 21. septembra, so po predstavitvi sklenili socialni partnerji. Minister Vizjak nad odlogom pogajanj, ki jih je sicer načrtoval že za prihodnji teden, ni navdušen, zato pa je z obeh strani, poleg kritik, prejel tudi veliko pozitivnih odzivov na obe reformi. Po tem roku Vizjak pričakuje »zelo intenzivna« in konstruktivna pogajanja.

Ključna stališča obeh socialnih partnerjev – delodajalcev in sindikatov – so ista. Delodajalci kljub določenim pomislekom reforme podpirajo, sindikati pa vztrajajo, da določenih posegov na občutljiva področja, denimo v malice, dodatke in delovno dobo ne bodo dovolili.

»Na spremembe zakona o delovnih razmerjih čakamo že pet let, zadovoljni smo, da smo za pogajanja odprli celoten zakon in s tem omogočili celovito reformo, podpiramo pa tudi njen cilj; večjo prožnost trga dela,« pravi generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole. S pokojninsko reformo so delodajalci »zelo zadovoljni«, ker vlada ne razmišlja, da bi z njo zvišala stroške dela.

Sindikati želijo pri reformi trga dela obrniti trend širjenja negotovih oblik dela. Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je napovedal, da želijo povečati trend zaposlovanja za nedoločen čas, nasprotujejo pa zakonskemu omogočanju začasnih in občasnih del. Za »premik« je označil predlog vlade, da je za polno pokojnino dovolj 40 oziroma 38 let delovne dobe, ki so ga zahtevali pri prejšnji reformi.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je pri pokojninski reformi opozoril, da se pomembnost sprememb prenaša na ženske, predvsem na izobražene ženske, ki ne bodo mogle uveljavljati bonitete za otroke. Težave jim povzroča tudi predlagana rešitev, po kateri se čas študija ne upošteva. Predsednika KSS Pergam Janeza Posedija moti uvedba začasnega in občasnega dela, ki po njegovem mnenju povečuje, ne pa odpravlja segmentacije trga dela, »pri pokojninski reformi pa gredo razmisleki v pravo smer, saj je pri tem ključna stabilnost pokojninskega sistema«.