Ljubljana − Predsedniki republike, vlade, DZ in DS, Borut Pahor, Miro Cerar, Milan Brglez in Mitja Bervar, so se na današnjem srečanju strinjali, da je Slovenija na pravi poti in da so razlogi za utemeljen optimizem.
Po Pahorjevih besedah Slovenija po letih surove gospodarske in finančne krize okreva, na kar kažejo tudi glavni gospodarski in socialni kazalniki. Politično stabilnost je po njegovih besedah treba izkoristiti za sprejetje reform, ki so potrebne, da bi Slovenija dodatno okrepila svojo gospodarsko in socialno moč ter da bi država postala odpornejša ob morebitni novi zaostritvi razmer v mednarodnem okolju.
Strinjali so se tudi, da je Slovenija varna država, ne gre pa spregledati njene ranljivosti. Ker razmere v mednarodnem okolju postajajo manj predvidljive, je treba posodobiti celotni varnostni sistem, je dejal Pahor v izjavi za medije po srečanju.

Današnje srečanje štirih predsednikov v predsedniški palači je Pahor sklical tretjič. Lani so se posvetili predvsem vprašanjem o varnosti države. Foto: Leon Vidic/Delo
»Država si bo tudi aktivno prizadevala za uspešen razvoj EU,« je povedal Pahor. Ker je učinkovitost evropskih institucij v tem trenutku manjša, kot bi si želeli, se bo po Pahorjevih besedah morda treba bolj zanesti na lastne presoje in uporabiti zgodovinske izkušnje pri sprejemanju ključnih razvojnih rešitev.»Leto 2017 bo zelo pomembno«
Ocenili so tudi, da bo prihodnje leto zelo pomembno, saj bo DZ odločal o štirih ustavnih sodnikih, novem predsedniku vrhovnega sodišča in novem generalnem državnem tožilcu.
Mogoče je tudi pričakovati, da bo arbitražno sodišče prihodnje leto izreklo sodbo glede meje med Slovenijo in Hrvaško. Pomembno je, da se kot država pripravimo na okoliščino, so se strinjali predsedniki.
Sicer pa bo po Pahorjevih besedah v prihodnje odločilno, koliko se bomo kot družba pripravljeni povezovati in strpno živeti z razlikami. »Če bo Slovenija vključujoča družba, bomo lahko vse te težke stvari izkoristili v naš prid,« je dejal Pahor.
Cerar: Slovenija je v EU aktivna
Premier Miro Cerar meni, da je Slovenija odgovorna članica EU, a da se mora slovenski sistem po mesecih prilagajati spremembam, če hočemo moderno družbo, ki bo del EU in bo zagotavljala kakovostno življenje državljanov. Slovenija tako sodeluje tudi pri delu evropskih institucij, saj nenehno podaja lastne predloge in iniciative. Cerar je tako poudaril, da Slovenija ni pasivna opazovalka in sledilka, ampak »aktivni soakter in dejavnik v teh spremembah«.
Brglez: Slovenija mora ostati zvesta sama sebi
Predsednik DZ Milan Brglez je izpostavil dobre odnose z drugimi državami v mednarodnem okolju, med najpomembnejšimi je naštel Hrvaško, Turčijo, Rusijo in ZDA. »To so tiste države, katerim se mora Slovenija še posebej posvetiti,« je dejal Brglez, ki je prepričan, da mora Slovenija tako v mednarodnem okolju kot doma »ostati zvesta sami sebi«, zvesta pred 25 leti sprejeti ustavi in tudi obvezam iz mednarodnih pogodb.
Ob sprejemanju reform je predsednik DS Bervar poudaril pomembnost medsebojnega sodelovanja in zaupanja ter razvojne vidike lokalne samouprave. Sprememb v tej smeri se bodo po njegovih besedah lotili postopoma, premišljeno in v sodelovanju s predstavniki lokalnih interesov.













