Pozitivna Slovenije zahteve za sklic izredne seje ne bo dopolnila

V stranki so razočarani, da jim ne dovolijo razpravljati o javnofinančni situaciji v državi.

Objavljeno
12. september 2012 18.22
ace_moderndorfer
Majda Vukelić, notranja politika
Majda Vukelić, notranja politika
Ljubljana - »V Pozitivni Sloveniji smo razočarani nad vašo odločitvijo, da nam ne dovolite razpravljati o javnofinančni situaciji v državi ter o neodgovornih izjavah in potezah predsednika vlade. S tem ste jasno pokazali čigav predsednik državnega zbora ste in koliko vam razprava v državnem zboru v resnici pomeni. S to odločitvijo ste namreč politične interese koalicije postavil pred temeljna načela parlamentarne demokracije, katerih izvrševanje bi vam moralo kot predsedniku državnega zbora predstavljati prioriteto.«

Tako so se odzvali v največji opozicijski stranki Pozitivni Sloveniji, po tem ko je predsednik državnega zbora Gregor Virant, sklicujoč se na mnenji zakonodajno-pravne službe in zunanjega svetovalca državnega zbora dr. Mira Cerarja, včeraj iz formalnih razlogov zavrnil njihovo zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora, na kateri bi poslanci razpravljali o »javnofinančni vzdržnosti in stabilnosti države v primežu neodgovorne vladajoče politike.«

»Odločitev, ki ste jo sprejeli, je politična,« sporoča Virantu vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer, saj ima predsednik državnega zbora na podlagi ustave in poslovnika državnega zbora dolžnost, da na zahtevo najmanj četrtine poslancev skliče izredno sejo državnega zbora. »V Pozitivni Sloveniji smo izkoristili svoje poslovniške možnosti in zbrali potrebno število podpisov poslancev. Prepričani smo, da izjave o skorajšnjem bankrotu države zahtevajo razpravo, da smo takšno razpravo upravičeni zahtevati in da jo je državni zbor v sistemu, kjer velja načelo zavor in ravnovesij med posameznimi vejami oblasti, dolžan izvesti. Kot predsednik tega niste želeli storiti in svojo odločitev opirate na posamezne besede v predlaganih sklepih, kar meče temno senco na vaše vodenje državnega zbora.«

Pozitivna Slovenija tudi trdi, da je bila praksa v preteklosti drugačna, saj se je državni zbor že ukvarjal z ocenami dela vlade in njenega predsednika in pozivi k odstopu. Pozitivna Slovenija pa zahteve za sklic izredne seje ne bo dopolnila.

Gregor Virant je zavrnitev zahteve za sklic izredne seje utemeljil z obrazložitvijo, da Pozitivna Slovenija terja politično odgovornost vlade glede javnofinančnih razmer, v katerih je država, vendar mora to storiti po drugačni poti. Ali z interpelacijo, konstruktivno nezaupnico ali drugimi ustavnimi, zakonskimi in poslovniškimi instrumenti, ki so ji na voljo.