Ali ste za to, da se uveljavi zakon o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača–Koper (ZIUGDT), ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 8. maja 2017? Tako se glasi vprašanje na glasovnici, ki jo boste volivci dobili na voliščih. Od torka do četrtka je potekalo predčasno glasovanje, ki se ga je prvi dan udeležilo 2541 volivcev oziroma 0,15 odstotka vseh volilnih upravičencev.
Na državno volilno komisijo se je kot organizator referendumske kampanje prijavilo kar 32 strank, društev in posameznikov. Še danes do polnoči lahko državljane prepričujejo o smotrnosti trase in finančni konstrukciji, ki jo zagovarjajo. V soboto opolnoči nastopi volilni molk.
H glasovom, oddanim predčasno in na dan referenduma, 24. septembra, bodo v ponedeljek, 25. septembra, prišteli tiste, ki bodo prispeli po pošti iz Slovenije, naslednji ponedeljek, 2. oktobra, pa še tiste, ki bodo prispeli iz tujine. Dokončni rezultat bo znan po tem, ko bo ministrstvo za notranje zadeve 10. novembra pripravilo podatke o volivcih, ki so umrli od dneva sestave volilnega imenika do dneva glasovanja. Državna volilna komisija bo 21. novembra sprejela poročilo o izidu glasovanja na referendumu.
Če bo tistih, ki bodo glasovali za zakon, več kot tistih, ki bodo oddali glas proti njemu, bo obveljal predlog vlade, ki ga je potrdil parlament.
Če bo več tistih, ki se bodo izrekli proti zakonu, ker so jih z argumenti prepričali pobudniki referenduma, pa bo njihova volja obveljala le, če jih bo skupaj več kot 20 odstotkov celotnega volilnega telesa, kar trenutno pomeni več kot 342.000.
Takšna pravila veljajo za zavrnitev zakona od spremembe ustave leta 2013. Doslej sta po njih potekala dva referenduma: na prvem, o noveli zakona o arhivih, junija 2014 je bila udeležba prenizka, da bi upoštevali glasove, na drugem, o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, decembra 2015 pa so bili pobudniki uspešni in je bil zakon, s katerim bi se istospolni pari popolnoma izenačili z raznospolnimi, zavrnjen.