Ljubljana – »Nisem član pogajalske skupine, ki se pogovarja o koaliciji. Le iz medijev vem, da je predsednik Karl Erjavec povedal, da ne bomo ponudili kandidata,« je novi poslanec Desusa Primož Hainz odgovoril, kaj je razlog, da se Desus odpoveduje vodenju DZ.
Mediji ugibajo o užaljenosti, ker SMC ni predlagala Erjavca za komisarja.
Tega ne vem. S predsednikom nisem govoril o tem.
Je dobro, da bo DZ vodila SMC?
Za Desus je škoda, če ne bo prevzel, kar tradicionalno pripada drugi koalicijski stranki. Tega ne govorim zaradi sebe. Sam nisem kandidiral. Sem pa bil v medijih kot tak. Predsednik bi lahko bil tudi Tomaž Gantar.
Del tradicije je tudi, da so DZ vodili Herman Rigelnik, Jože Školč in France Cukjati.
To je bilo bolj v preteklosti.
Desus je bil v vladah Janeza Janše, Boruta Pahorja in Alenke Bratušek, pa mu ni škodilo. Kaj je recept, da ste lahko z vsemi?
Vedno je imel malo moči. Ni prispeval h glavnim odločitvam. To so volivci razumeli. Pomembno pa je, da poskuša Desus nekaj narediti za 600.000 upokojencev, kar je glavnina našega programa.
SD in ZL ste pozvali v koalicijo. To bi zmanjšalo moč Desusa.
To je res. A še iz časov, ko sem bil sekretar socialistične stranke, se držim načela, da je socialna komponenta pomembna za državo.
Je bil to poziv k levi koaliciji brez NSi?
Zavzemam se za levi odziv na socialne probleme. Kaj naredi NSi, ni v moji moči. Nisem mandatar. Če se v naši politiki najdejo, me ne moti.
Kolikokrat ste se novi poslanci Desusa zadnje dni dobili?
Nekajkrat. Čisto zadnje dni pa ne. Zdaj se bolj sestaja pogajalska skupina, katere član nisem.
Pričakujete, da bo večina danes zavrnila potrditev mandata Janezu Janši?
Nič ne pričakujem. Razumem predsednika republike, da bi rad bolj slavnostno sejo. V državnem svetu je bil ob potrjevanju mandatov v medijih le Franc Kangler. Cilj je, da bi nastanek DZ razbremenili tega in odločali pozneje. Nisem navdušen nad tem.
So podobnosti v odločanju o mandatu Kanglerja in Janše?
Politično so, formalno pa ne. Svet je odločal po etičnem stališču. Kangler še ni bil obsojen. Janša je, zato primerjave ne more biti.
Je bila odločitev tesne večine o Kanglerju politična?
Ne. Ni šlo za politiko. Za etiko.
Levica je bila za odvzem, desnica proti.
Ni čisto res. V državnem svetu je tudi sredina, predstavniki civilnih sfer, ki na koncu odločijo.
Bi se iz spoštljivosti do petine volivcev, ki so glasovali za SDS, spodobilo, da bi Janši dovolili, da pride na sejo zbora?
To je pravno vprašanje. Ljudje lahko volijo Janeza Janšo. To spoštujem. Problem je v njem samem. V zahodni Evropi nihče, ki je v njegovem položaju, ne bi kandidiral.
Janša je že drugič izvoljen iz zapora. Kaj je bilo prvič drugače, da je gladko dobil mandat in postal celo minister?
To je že daleč nazaj. Ne spomnim se natančno. Položaj pa gotovo ni bil enak.
V kolikem času bo koalicija sestavljena in kdo je bo sestavil?
Ne vidim razloga, da Miru Cerarju ne bi uspelo sestaviti koalicije. Vidim pa, da nič ne hiti. Ampak na koncu jo bo sestavil. Bo pa najbrž trajalo še kar nekaj tednov.
Do septembra so še počitnice, ko rednih seje parlamenta niti ne more biti.
Formalno res. A le formalno.
A ni nenavadno, da po volitvah, na katerih so volivci desetino glasov zaupali Desusu, v parlament pa je prišla tudi stranka Alenke Bratušek, predsednika zdaj kandidirata za komisarski položaj v Bruslju, vodenje države pa bi prepustila drugim?
To se mi ne zdi sporno. Tisti, ki je dober doma, je lahko dober tudi v tujini. Predvsem pa bi bil Karel Erjavec lahko celo briljanten komisar. Dosedanji komisar Janez Potočnik se je namreč izgovarjal, da je evropski komisar in ne slovenski v Evropi. To ni popolnoma res. V tem smislu bi bil Erjavec kot poznavalec problemov, ki je sposoben tudi kaj zlobirati, lahko bistveno boljši.