Protikorupcijska komisija: nismo prirejali razpisov

V protikorupcijski komisiji so danes zanikali navedbe anonimk o prirejanju razpisov za zaposlitve za določene osebe.

Objavljeno
27. september 2011 16.07
Posodobljeno
27. september 2011 16.07
Pi. K., Delo.si
Pi. K., Delo.si
Ljubljana - V protikorupcijski komisiji so danes zanikali navedbe anonimk in nekaterih medijev o prirejanju razpisov za zaposlitve za določene osebe. »Smo preveč resna institucija, ki svoje delo jemlje preveč resno, da bi si kaj takega lahko privoščili,« poudarja namestnik predsednika komisije Rok Praprotnik.

»V Komisiji za preprečevanje korupcije smo premajhna institucija, da bi si lahko privoščili kadrovati po principu vez in poznanstev ali da bi komur koli urejali službo za nedoločen čas,« je na novinarski konferenci dejal Praprotnik. Po njegovih besedah so vse postopke izpeljali »ne samo zakonito, ampak z maksimalno skrbnostjo in odgovornostjo, katere sodelavce bomo imeli«.

Nekateri mediji so namreč poročali o navedbah anonimnih sporočil, v katerih je avtor za štiri razpisana delovna mesta v komisiji pravilno napovedal, kdo jih bo zasedel. Gre za ljudi, ki so na komisiji že delali za določen čas ali z njo kako drugače sodelovali.

Kot pravi Praprotnik, bi lahko avtor anonimk svoje dvome ob razpisih povedal prej in bi ga zagotovo vključili v postopek izbire kandidatov. Ker pa tega ni storil, lahko njegovo pisanje razumejo kot zgolj zlonamerno rušenje ugleda komisije, ki je za njeno delo bistven, je prepričan.

Za anonimno pismo so ugotovili, da prihaja iz notranjih vrst, je dejal. Ali so že ugotovili, kdo je njegov avtor, in kako bodo ukrepali, pa Praprotnik ni želel odgovorili, saj bodo, kot pravi, počakali, da se iz tujine vrne predsednik komisije Goran Klemenčič. Po Praprotnikovih besedah z napovedjo v anonimki posameznik nič ne tvega - če se ne uresniči, nihče ne ve, kdo si, če pa se uresniči, pa se vse potrdi.

Kot je dodala namestnica predsednika komisije Liljana Selinšek, pri napovedih, kdo bo izbran, ponekod ni bilo težko, saj so posamezniki, ki so kandidirali za določena delovna mesta, tam že delali. Nekdo, ki je v komisiji že delal, delo in zakonodajo s tega področja bolje pozna in to zanj predstavlja prednost, pojasnjuje.

Sicer pa imajo po njenih besedah »popolnoma čisto vest«, v postopkih izbire so namreč tudi izločili morebitne sporne dejavnike. Po ugotovitvi, da na nekatera mesta kandidirajo tudi nekateri zaposleni v komisiji ali kakšni, ki so s komisijo že sodelovali, v izbirne komisije za ta delovna mesta niso imenovali njihovih mentorjev ali drugih, ki se s temi posamezniki dobro razumejo, je dejala.

V postopku izbire so po njenih besedah za kandidate pripravili razgovore, nekateri pa so pisali tudi test in izbor kandidatov so naredili na podlagi doseženih točk. Kot pravi, se je na razpise prijavilo tudi nekaj njihovih sodelavcev, ki pa niso bili izbrani. Če bi želeli nekoga dobiti, bi lahko nekoliko priredili razpisne pogoje, a tega niso storili, je dejala Selinškova.

Kot je pojasnil Praprotnik, so izpeljali 12 zaposlitvenih postopkov, od katerih se problematizirajo štirje. Dva postopka sta bila po njegovih besedah zaključena brez izbora kandidata, saj nihče ni bil toliko kompetenten, da bi ga izbrali.

Glede namigov, da se pred obetajočimi se predčasnimi zaposlitvami »kabinetno« zaposlene osebe zaposluje za nedoločen čas, je Praprotnik poudaril, da državnozborske volitve na protikorupcijsko komisijo ne vplivajo.

Da kabinetnih zaposlitev, torej zaposlitev, ki so vezane na mandat vlade, ne bodo preoblikovali v zaposlitve za nedoločen čas, pa je po vladnem posvetu v ponedeljek zagotovil direktor vladnega urada za komuniciranje Darijan Košir.