Ljubljana - Piratska stranka Slovenije (PSS) se oblikuje že dobra tri leta, od leta 2009. Doslej je delovala v okviru društva Pirat, kot politična stranka se bo uradno registrirala 17. oktobra.
»Čas je dovolj zrel, tako na političnem področju kot v piratskih vejah«, nam je dejal nekoliko redkobeseden predstavnik za odnose z javnostmi Andrija Pusić, ki ni želel razkriti število registriranih članov stranke.
»Pirati resno obravnavamo osnovne civilizacijske vrednote, kot so svoboda, enakost, zasebnost in demokracija, zato jih ne moremo prepustiti zastareli, dezorientirani, ideološko bankrotirani in demoralizirani slovenski politični sceni«, so zapisali na svoji spletni strani in ljudi istega mišljenja pozvali, naj postanejo eden izmed ustanovnih članov.
Ali je piratstvo kaznivo?
V PSS menijo, da kopiranje avtorskega dela po veljavni zakonodaji ni kaznivo dejanje. »Tudi uporaba piratske kopije avtorskega dela za lastno, nekomercialno uporabo ni, in nikoli do zdaj ni bilo, kaznivo dejanje. Pirati želimo, da tako tudi ostane«.
Ne z levimi ne z desnimi
Ne dolgo nazaj smo člane PSS obiskali na rednem sestanku. Takrat je predsednik stranke Rok Deželak na vprašanje o potencialnem povezovanju z levimi oziroma desnimi obstoječimi strankami odgovoril: »Ne vidimo se ne z enimi ne z drugimi. Sodelujemo lahko izključno pri posamičnih tematikah.« Pri tem tudi ni želel povedati, kdo je predsedniški favorit njegove stranke.
Medtem ko so slovenski pirati šele v nastajanju, nemški, ki so nastali šele pred slabimi petimi leti, na deželnih volitvah nizajo uspeh za uspehom. V Berlinu so dobili skoraj devet odstotkov, v Severnem Porenju - Vestfaliji 7,8, v Posarju 7,4 in v deželi Schleswig - Holstein 8,2 odstotka.
V PSS se zavzemajo za sorodne teme, kot jih zagovarjajo v ostalih državah sveta. Izhodišča njihovega programa so človekove pravice, varovanje zasebnih podatkov, svoboden in nevtralen internet, transparentnost države in politike, reforma avtorskega prava itn.
Prvo tovrstno stranko so ustanovili 1. januarja 2006 na Švedskem, pol leta pozneje sta sledili avstrijska in nemška piratska stranka. Danes piratske stranke obstajajo že po vsem svetu.