Očitki stranki SDS: Z brezplačniki vodili predvolilno kampanjo

Melita Župevc: »Ugotovitve preiskovalne komisije so nesporne.«

Objavljeno
11. oktober 2011 12.49
Posodobljeno
11. oktober 2011 13.12
J. S. S., Ne. Š., Delo.si
J. S. S., Ne. Š., Delo.si

Ljubljana - V razpravi, ki je sledila obravnavi predlogov sklepov komisije za preiskovanje izhajanja brezplačnikov Ekspres in Slovenski tednik, je bilo danes slišati očitke o povezanosti SDS z brezplačnikoma in očitke komisiji, da svojega dela ni opravila korektno.

Darja Lavtižar Bebler (SD) je opozorila, da je jasno, da je v primeru obeh brezplačnikov šlo za »pritlehno kampanjo SDS«, ki so jo financirala podjetja v državni lasti ali pretežno državni lasti. Franco Juri (Zares) je menil, da obstaja »toliko marmeladnih in prstnih odtisov, da človek ne razume, kako je SDS tako nerodno pristopila k temu«. Njegov poslanski kolega Tadej Slapnik pa je poslancem SDS očital, da je njihov mandat utemeljen na največji politični prevari v zgodovini samostojne Slovenije.

Komisija, ki preiskuje izhajanje brezplačnikov, je med drugim na današnji izredni seji predlagala sklep, da sta bila časopisa ustanovljena z namenom vplivanja na parlamentarne volitve leta 2008 in diskvalifikacije političnih tekmecev SDS, poroča STA.

Komisija v sklepu predlaga, da je bil namen ustanovitve in izdajanja obeh brezplačnikov prikriti (pred)volilno propagando ozrioma kampanjo ter sporno financiranje političnih strank. Po mnenju komisije bi moral državni zbor ugotoviti, da se je šlo »v tem primeru izvajanja negativne politične kampanje« mimo veljavne zakonodaje.

Hkrati želijo v komisiji ugotoviti, ali je pri izdajateljih obeh brezplačnikov v podjetjih Progresija in Zame-tek prihajalo do suma storitve več kaznivih dejanj, denimo davčne utaje in uničenja poslovnih listin. Če bo tak sklep sprejet, bo državni zbor vso zbrano dokumentacijo posredoval pristojnim organom, od njih pa bo pričakoval tudi ustrezno ukrepanje.

Grims: Člani komisije brez argumentov

Predsednica komisije Melita Župevc (SD) je po pisanju STA dejala, da so ugotovitve komisije nesporne, delo pa je komisija opravila odgovorno in po črki zakona.

Nasprotno je Branko Grims (SDS) prepričan, da člani komisije nimajo nobenega argumenta. Ponovil je poudaril, da komisija ni zaslišala niti enega javnega funkcionarja, zato gre v tem primeru po njegovem mnenju za zlorabo instituta preiskovalne komisije z namenom politične diskreditacije. Po Grimsovih besedah si je komisija privoščila »grob in brezsramen napad na svobodo medijev in na ustavno pravico do informiranosti«. Ugotavljati bi morali odgovornost predsednice in članov komisije, je še menil.

SDS zahteval umik stopnje tajnosti s poročila

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je pred začetkom obravnave končnega poročila komisije ponovno zahteval, da se z dokumenta umakne stopnja tajnosti in se ta točka obravnava javno. Poslanci o tem predlogu niso glasovali, so pa potrdili razširjeni dnevni red seje.

Tanko je v predlogu poudaril, da so zaslišanja komisije, ki je preiskovala izhajanje tednikov Ekspres in Slovenski tednik, potekala javno, zato je neprimerno, da se javno povedana dejstva sedaj ne more slišati. Tudi zaslišani ne morejo vpogledati v zabeležke zaslišanj, je dodal Tanko in poudaril, da v poslanski skupini SDS ne nasprotujejo temu, da določeni podatki še naprej ostanejo tajni.

Spomnil je, da so člani komisije večkrat javno povedali, da je poročilo sestavljeno iz 90 odstotkov dejstev in 10 odstotkov logičnega sklepanja, ta logična sklepanja so sedaj zaprta za javnost. »Ne vemo, kaj so logična sklepanja in zakaj bi ta logična sklepanja označili s stopnjo interno,« je dejal.

Predsednica komisije Melita Župevc je odgovorila, da ta predlog ni nič drugega kot poziv h kršenju zakona, saj po njenih besedah komisija ni pristojna za umik oznak tajnosti, kot so bančna ali davčna tajnost. Pojasnila je tudi, da so vsi magnetogrami zaslišanj, ki so bila javna, javno objavljeni. Branko Grims je ob tem opozoril, da so magnetogrami res javni, vendar se bo o njih razpravljalo na zaprti seji.