Tožilstvo je proti Županiču vložilo obtožbo novembra 2015.
Delovno in socialno sodišče je razsodilo v korist odpuščeni delavki.
V družbi se pohvalijo z odličnimi poslovnimi rezultati.
Ljubljana – Izjemno dobro plačani na Kontroli zračnega prometa Slovenije (KZPS) živijo pretežno mirno in lagodno, skriti pred očmi javnosti. Občasno pa za vzbujanje pozornosti kljub vsemu poskrbi njihov dolgoletni direktor Franc Željko Županič.
Županiču se bo marca prihodnje leto iztekel že drugi mandat na čelu KZPS. Obakrat ga je na ta položaj imenovala Janševa vlada, dvakrat po pet let. Konec letošnjega oktobra, tik pred krompirjevimi počitnicami, je bil objavljen nov razpis za direktorja. Ta še ni končan, zato ga med procesom ne morejo komentirati, pojasnjujejo v nadzornem svetu družbe, kjer tudi zavračajo namige, da je bil razpis namenoma objavljen v predpočitniškem času, da bi ga videlo čim manj ljudi. Nanj sta se odzvala dva kandidata, eden med njimi je Franc Željko Županič. Zaradi njegovih preteklih dejanj, zaradi katerih mora občasno na sodišče, pa je njegovo ponovno imenovanje na ta položaj lahko problematično.
Kršitev spolne nedotakljivosti?
Tako smo ga prejšnji četrtek zjutraj ujeli pred vrati ljubljanskega sodišča, kjer se je na okrožnem sodišču nadaljevala glavna obravnava, ki pa je tajna. Javnost je izključena, kar je nujno predvsem zaradi zaščite žrtve kaznivega dejanja, ki ga je obtožen Županič; gre za prvi odstavek 174. člena kazenskega zakonika, ki opredeljuje posledice kršitve spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja. Predvidena kazen je do pet let zapora.
Županič je na zatožni klopi zaradi dogodkov izpred šestih let, ko je domnevno kot direktor KZPS stopnjeval svojo naklonjenost do podrejene delavke. Pohvale so se spremenile v opazke, nadlegovana ženska je opisala, da naj bi se Županič ob tem prijemal za mednožje. Večkrat jo je menda neposredno in precej vulgarno vabil v spolni odnos. Nato naj bi se je neprimerno dotikal po rokah in zadnjici, ženska je domnevno dobila tudi nenadejani poljub na lice. O dogodkih je menda zaposlena obvestila tudi svojega neposredno nadrejenega in ga zaprosila, da je ne bi več pošiljal v Županičevo pisarno.
Leto dni po prvem domnevnem nadlegovanju, oktobra 2012, je delavka dobila izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi; 25 mesecev pozneje pa je delovno in socialno sodišče na prvi stopnji KPZS naložilo razveljavitev izredne odpovedi in 47.000 evrov odškodnine delavki. Še leto pozneje, septembra 2015, je višje sodišče potrdilo prvostopenjsko razsodbo. Takrat je bil Županič že v preiskavi tudi sam, in sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja kršitve spolne nedotakljivosti.
Izpoved žrtve so med preiskavo okrepila pričanja drugih zaposlenih na kontroli in sodne izvedenke, ki je pri žrtvi ugotovila hudo posttravmatsko stresno motnjo, ki jo je mogoče pripisati spolnemu nadlegovanju in šikaniranju na delovnem mestu. V pripovedovanju žrtve izvedenka ni zasledila pretiravanja, ampak psihološko travmo. Žrtev je potrebovala pomoč psihoterapevtke, priče so opazile, da je postala slabe volje, vznemirjena in nervozna.
Ljubljansko okrožno državno tožilstvo je nato proti Županiču vložilo obtožbo novembra 2015, pritožbo Županičevih zagovornikov pa je zavrglo. Že najmanj pol leta v ljubljanski sodni palači potekajo naroki glavne obravnave proti Županiču. »Glavna obravnava še ni končana. Konec sojenja je predviden v začetku prihodnjega leta,« je trenutno stanje v sojenju pojasnila Mateja Jazbec, predstavnica za odnose z javnostjo na ljubljanskem okrožnem sodišču.
Vsi povezani in brezmadežni
Sicer pa Županiča ne obremenjuje samo omenjeno dogajanje. Slišati je bilo, da je KZPS nezakonito odpuščanje stalo okoli pol milijona evrov. V tej družbi odgovarjajo, da gre za štiri zaposlene, ki jim je bila prekinjena pogodba o zaposlitvi zaradi ugotovitev nacionalnega nadzornega organa, Javne agencije za civilno letalstvo RS. Za odškodnine v štirih sporih je družba plačala dobrih 85.900 evrov neto.
Precej prahu je dvignila tudi informacija, da je direktor zaposlenim kupoval vinjete, za kar je bilo porabljenih 57.000 evrov, in odobril rekreativne dopuste, kar je domnevno družbo stalo 136.000 evrov. S kontrole odgovarjajo, da rekreativnih dopustov ne prejemajo vsi zaposleni, temveč samo licencirani kontrolorji zračnega prometa, ki opravljajo izjemno stresno delo, od katerega je odvisna varnost zračnega prometa, s tem pa življenje ljudi. »Zato skladno z določili zakona o letalstvu, ki nas zavezuje, da moramo kontrolorjem zagotoviti sedem dni plačanega medicinsko programiranega rekreacijskega dopusta, to tudi spoštujemo.« Tudi računsko sodišče je v preteklosti na kontroli ugotovilo še kar nekaj drugih nepravilnosti. Na vprašanje, ali so te odpravili, so s KZPS odgovorili, da računsko sodišče v poročilu ni izdalo negativnega mnenja, ampak tri popravljalne ukrepe, ki jih je družba odpravila v zakonsko določenem roku. Odzivno poročilo in izkazane popravljalne ukrepe družbe pa da je računsko sodišče ocenilo za zadovoljive. Glede vinjet trdijo, da so jih financirali skladno s kolektivno pogodbo zgolj v letu 2014 in ob tem zaposlenim ustrezno obračunali boniteto po veljavnih davčnih predpisih.
»Vprašanje, zakaj se direktor poteguje za naslednji mandat, je glede na to, da družba pod njegovim vodstvom dosega odlične poslovne rezultate, nenavadno. Letos družba presega vse rekorde, odkar obstaja, kar je posledica dobrega vodenja in sprejemanja pravih poslovnih odločitev,« je na naša vprašanja odgovorila svetovalka za odnose z javnostjo v Županičevem kabinetu Katja Tratnik. Na tem delovnem mestu je pristala po tem, ko je diplomirala pod mentorstvom Županiča in Iztoka Podbregarja, čigar sin je prav tako zaposlen na kontroli zračnega prometa.
Županiču bo mandat potekel 21. marca prihodnje leto. Pred vlado Mira Cerarja pa je še en velik izziv, s katerim bo lahko potrdila svoja načela etičnega vladanja oziroma kadrovanja.