Šefic noče razkriti lokacij za begunce

Bolje, da so migranti na enem mestu kot po vsej Beli krajini.

Objavljeno
02. november 2016 20.55
Protest
Bojan Rajšek
Bojan Rajšek

Črnomelj – Predstavniki ministrstva za notranje zadeve (MNZ) so si na območju Bele krajine oziroma črnomaljske občine ogledali sedem potencialnih lokacij za sprejemno-registracijski center (SRC) za migrante. Danes državni sekretar na MNZ Boštjan Šefic javnosti ni hotel razkriti mikrolokacij, ker jih še proučujejo, nekatera pa so tudi na zasebnih zemljiščih.

Centri (SRC) že stojijo v Dobovi, Lendavi in Šentilju, na ilirskobistriškem območju in v Beli krajini pa lokaciji še nista izbrani. Centri bodo delali le, če ne bo več mogoče obvladovati razmer na obstoječih policijskih enotah. Center bo začasne narave, zaprtega tipa in vseskozi pod nadzorom policije, ukinjen pa bo takoj, ko ne bo več potrebe za njegovo delovanje. Posameznik se bo v centru lahko zadržaval največ 72 ur. »Ocena MNZ in policije je, da je takšen center na območju Bele krajine potreben, saj ne moremo izključiti možnosti, da bi na tem območju potekale intenzivnejše ilegalne migracije,« je rekel Šefic in opozoril, da policijske enote na postajah nimajo dovolj zmogljivosti, zato je treba poiskati in vzpostaviti primerno lokacijo, kjer se bodo izvajali postopki registracije, varnostnega preverjanja morebitnih beguncev in njihovega vračanja v državo, iz katere bodo prišli, ali pa bodo skladno z zakonodajo v 72 urah napoteni v azilni dom. Če namestitvenih kapacitet ob meji ne bo, jih ne bo mogoče ustrezno obravnavati in zagotoviti takojšnje vrnitve oziroma ustrezne premestitve. To bi povečalo varnostno tveganje in ogrožanje krajanov najprej ob meji, nato pa prebivalcev celotne države. Tega si država ne sme dovoliti in niti ne bo dovolila, je opozoril Šefic.

Precej prahu je prejšnji mesec med tamkajšnjimi prebivalci dvignila informacija, da so za takšen center izbrali območje Vražjega kamna v črnomaljski občini, kjer ima svoj poligon Športno kinološko društvo Bela krajina. Šefic je poudaril, da je ta lokacija izpolnjevala vse kriterije, ker pa nočejo zaostrovati razmer s prebivalci, nadaljujejo iskanje primernih zemljišč. Toda prejšnji mesec so z obrambnega ministrstva, ki je lastnik Vražjega kamna, za Delo sporočili, da »znotraj naše hiše zadeve niso bile dovolj usklajene, zato ministrstvo ne bo zahtevalo vrnitve zemljišča«.

Del območja Vražjega kamna uporablja Kinološko športno društvo Bela krajina za dresuro štirinožnih kosmatincev. Foto: Bojan Rajšek

»Na današnjem sestanku s svetniškimi skupinami in predstavniki društev sem vse pozval, naj svoje predloge pošljejo na MNZ, da potem skupaj z lokalno skupnostjo preverimo primernost takšnega zemljišča,« je danes povedal Šefic. Septembra letos so policisti našteli 131 ilegalnih prehodov na celotnem območju meje s Hrvaško in 158 takšnih prehodov v avgustu, na območju Bele krajine pa so doslej ujeli 20 tujcev.

Črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič je povedala, da je pred kratkim na njeno pobudo potekal varnostni sosvet, ki se je strinjal, da je v primeru množičnega begunskega vala bolje imeti migrante na enem mestu, kakor da se nenadzorovano gibljejo po vsej Beli krajini.