Ljubljana – Do kandidature Jerneja Sekolca za slovenskega arbitra petčlanskega arbitražnega sodišča – to bo določilo potek meje med Slovenijo in Hrvaško –, ki je že v rokah predsednika države Danila Türka, se politične stranke bolj ali manj uradno še niso opredelile, čeprav jih večina napoveduje, da ni nobenih zadržkov, da kandidata ne bi podprle.
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je včeraj dejal, da se v stranki do kandidata še niso opredelili, v vsakem primeru pa ta ima njegovo podporo. Dejal je, da bo tudi svojim poslanskim kolegom predlagal, naj zanj glasujejo, saj je izjemno dober in v mednarodnem okolju priznan pravni strokovnjak.
Izrecno podporo so kandidatu že v četrtek napovedali v SNS, saj je »nedvomno veliki pravni strokovnjak«. Z glasovi podpore ne bi smelo biti težav v LDS, tudi minister za pravosodje Aleš Zalar je dejal, da bo kot član vlade Sekolčevo kandidaturo podprl, enako pričakuje od drugih njenih članov.« Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri pričakuje v državnem zboru soglasno podporo kandidatu.
Predsednik Desusa Karl Erjavec je opozoril na možnost prevelike politizacije vprašanja imenovanja slovenskega arbitra, kar bi lahko škodovalo slovenskim interesom. Glede na reference, življenjsko pot in kariero kandidata pa je ocenil, da ima Sekolec vsa potrebna znanja, da bi lahko uspešno opravljal nalogo arbitra.
Iz največje opozicijske stranke SDS so sporočili, da se do kandidata še niso opredelili, znan pa je njihov poziv izpred tedna dni, da bi morali v sedanjih političnih razmerah glasovanje o arbitru preložiti na čas po (predčasnih) volitvah. Niti v SLS se še niso odločili, kako bodo glasovali, so pa opozorili, tako kot SNS, da je pri arbitražnem postopku najpomembnejše vprašanje, kako bosta obe strani opredelili predmet spora, pri čemer Slovenija ne bi smela odstopiti od temeljnih zahtev.
Kdaj bo predsednik države Danilo Türk Sekolčevo kandidaturo posredoval v državni zbor, kjer mora kandidata podpreti najmanj 46 poslancev, še ni znano. V vsakem primeru mora pred tem pridobiti (nezavezujoči) mnenji vlade in sodnega sveta, ki naj bi ju po napovedih prejel najpozneje v 14 dneh.