Ljubljana - Tragični vrtiljak okrog našega največjega revialnega založnika Dela Revij se je danes spet zavrtel. Sindikat novinarjev Slovenije je Mateja Raščana – lastnika podjetja, ki že nekaj mesecev ne izplačuje honorarjev in socialnih prispevkov – ovadil tožilstvu, ker med drugim sumi, da je oškodoval podjetje.
Nevzdržne razmere
Na Delu Revijah so razmere vse bolj nevzdržne, zdaj jim je po izjavah urednikov, ki so se danes odločili, da bodo spregovorili, začelo primanjkovati denarja tudi za črnilo v tiskalnikih, zaposleni pa si sami plačujejo tudi za bencin za službene poti. Usoda podjetja je tako vse bolj negotova.
Delo Revije, ki izdaja več kot 30 revij (recimo Jano, Lady, Našo ženo) in pripravlja dve odmevni prireditvi (Slovenko leta in Viktorje), bi moralo po prejšnjih obljubah lastnika najpozneje v začetku avgusta v prisilno poravnavo, ki bi bila verjetno najboljša rešitev za zaposlene, a se to ni zgodilo. Največja upnica prezadolženega podjetja Nova Kreditna banka Maribor (NKBM), je namreč že prejšnji teden sklicala javno dražbo, na kateri bo v paketu za 10,14 milijona evrov prodajala 39 revij in obe prireditvi, s katerimi je Raščan pri banki zavaroval posojila.
Mnogo besed, malo dejanj
Podjetje Delo Revije je že nekaj mesecev insolventno, že večkrat pa je grozilo, da edicije, ki jih izdajajo, sploh ne bodo izšle, z nekajdnevnim zamikom so tako danes izšle Anja, Naša žena in Smrklja. Odgovorna urednica Jane Melita Berzelak je na novinarski konferenci dejala, da jim je vodstvo podjetja zagotovilo, da bodo revije odslej izhajale redno oziroma da bo vse znano pred prihodnjim četrtkom, obljub pa je bilo že ogromno, a se niso uresničile. Ne glede na to, kaj se bo zgodilo, pa bodo v prihodnje trpeli vsebina, naklada in dobiček, ki so bili doslej dobri, je napovedala.
Na razmere v Delu Revijah so se včeraj odzvali tudi v Društvu novinarjev Slovenije. To ugotavlja, da v zadnjem mesecu Raščan in uprava NKBM kljub drugačnim zagotovilom in obljubam nista storila nobenega koraka, ki bi dokazoval, da sta z njimi pri reševanju težav Dela Revij mislila resno. »Zato ocenjujemo, da si s sporadičnimi nakazili upnikom in dražbo le kupujeta čas, pri čemer v nadaljnji negotovosti puščata tako družbo kot njene zaposlene,« menijo v društvu.
Predsednik sindikata novinarja Iztok Jurančič je danes pristojne organe pozval k ukrepanju. »Sindikat je proučil poslovna poročila družb Monera in Delo Revije in pri tem zaznal utemeljen sum zlorabe položaja, malomarnega poslovanja in oškodovanja Dela Revij, ki jih Raščan obvladuje prek Monere,« je pojasnil Jurančič.
Po nekaterih podatkih podjetje samo za tisk dolguje okrog dva milijona evrov. Glavna in odgovorna urednica Anje Marjana Ogorevc Žgalin je na današnji tiskovni konferenci pojasnila, da kljub drugačnim obljubam vodstva družbe honorarni sodelavci na plačilo čakajo že od marca, zaposlenim pa še vedno niso poravnali socialnih prispevkov. Čedalje slabše so tudi druge delovne razmere: ni kuvert, črnila za tiskalnike, težave so s službenimi telefoni, interno pošto, gorivo za službeno pot si morajo plačevati sami. Tudi odgovorna urednica Jane Melita Berzelak je včeraj v imenu sodelavcev Dela Revij zahtevala spremembe »plenilske zakonodaje«, ki omogoča prevzeme in izčrpavanje prevzetih podjetij.
Ne lastnika, ne vodstva, ne predstavnikov največje upnice Dela Revij Nove Kreditne banke Maribor (NKBM) pred zaposlene in njihove predstavnike ni bilo.
Matej Raščan je medijem pisno sporočil, da bodo revije v prihodnje izhajale nemoteno, sodelavcem je zagotovil, da se trudi urediti delovne razmere v najkrajšem možnem času in da bodo poravnane vse obveznosti do njih. Tudi ob teh obljubah Berzelakova ostaja skeptična: »Obljub je bilo danih že ogromno, a se niso uresničile.«
Banka bo nadaljevala dražbo
Predsednik krovnega sindikata novinarjev Iztok Jurančič je včeraj izjavil, da so pri Delu Revijah odpovedali vsi nadzorni mehanizmi: »Nadzor je umanjkal nad poslovanjem Raščanovih družb, poleg tega pa obstajajo močni indici, da je bil neustrezen tudi notranji nadzor največje banke upnice NKBM.« Za odobritev posojila NKBM Raščanu po njegovem mnenju ni bilo nobenih argumentov, saj Raščan ni dosegal notranjih meril, ki jih banka sicer upošteva pri dajanju posojil.
Ali to drži, smo včeraj preverjali pri drugi največji državni banki. Iz NKBM so nam sporočili, da je banka unovčila zavarovanja in kot zastavni upnik za 11. avgusta sklicala javno dražbo, na kateri bo poskušala prodati vseh 39 revij in dve prireditvi, ki jih je pri banki zastavil Raščan. Kaj bodo v banki storili, če dražba ne bo uspešna, pa – »skladno z dobrimi poslovnimi običaji« – na banki nočejo komentirati.
Tesna zveza z brezplačniki
Raščan pa ni dolžan le banki, okoli dva milijona evrov je po poročanju nekaterih medijev dolžan tudi za tisk. To smo včeraj poskusili preveriti pri lastniku tiskarne Set Vevče Martinu Odlazku, a so nam v pisarni pojasnili, da nihče iz vodstva za pojasnila danes ni in ne bo dosegljiv. Na drugo Odlazkovo podjetje Salomon, d. o. o., je NKBM menda poslala tudi ponudbo za sodelovanje na omenjeni dražbi. Ime Martin Odlazek se pojavlja tudi pri predvolilnih – stranki SDS naklonjenih – brezplačnikih. Njegova tiskarna je tiskala Ekspres, Raščan pa je takrat izdajatelju Ekspresa podjetju Zametek posodil okoli 340.000 evrov.
Raščan z Janšo
»kompenziral posle«?
Na domnevna politična ozadja zgodbe je opozorila odgovorna urednica revije Obrazi Gordana Sredojević. Dejala je, da so se takoj po prihodu Raščana na Delo Revije začeli vsebinski politični pritiski in da je direktor očitno tako »kompenziral svoje posle«. Kot primer za to je navedla predvolilno objavo prvaka SDS Janeza Janše na naslovnici Obrazov. »V konkretnem primeru absolutno zanikam pritiske na urednico, če bi pritiski bili, pa bi kot odgovorna urednica morala že takrat ukrepati,« se je na to odzval Raščan. Stranka SDS pa je po Twitterju sporočila, da »ima res velik vpliv na Delo Revije. Politični obraz leta 2010 je bil Karl Erjavec, leta 2009 pa Katarina Kresal. Oba seveda SDS.«